iPhone 7 ve 7 Plus tanıtıldı, fiyatları ve özellikleri belli oldu

Apple bugün iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’ı resmi olarak tanıttı. Gelin yeni iPhone modellerinin fiyatlarına ve özelliklerine birlikte göz atalım.

Sabırsızlıkla beklenen gün geldi çattı, Apple yeni iPhone’larını tanıttı. Bu yıl tasarım ve ekran boyutları konusunda pek değişim olmasa da, fonksiyonellik konusunda çok önemli yenilikler iPhone 7 ve 7 Plus ile karşımıza çıktı. 2016 model iPhone’ların yeniliklerine başlıklar halinde göz atalım.

3.5mm jak girişi ortadan kaldırıldı

Apple bu yıl 3.5mm jak girişini ortadan kaldırdı ve kullanıcıları Lightning yuvası ile Bluetooth arasında tercih yapmaya teşvik etti. İsteyenler yeni iPhone’ları 3.5mm jaklı kulaklıkla da kullanabilecek, ancak bu işlem için kutudan çıkan dönüştürücüyü kullanmanız gerekecek.

iPhone 7

Suya dayanıklı iPhone fikri gerçek oldu

iPhone 7 ve 7 Plus‘ın bir başka önemli yeniliği, Android telefon pazarında birçok marka ve modelde görmeye alıştığımız “Suya dayanıklılık” özelliği. Bundan böyle iPhone’unuzun üzerine su döküldüğünde panik yaşamanıza gerek kalmayacak. Yeni iPhone’lar IP67 standartlarında suya dayanıklı olacak.

iphone-7-suya-dayaniklilik

Yeni bir renk seçeneği: Jet Black

Apple’ın 2016 model iPhone’ları Jet Black adlı yeni parlak siyah renk seçeneğiyle dikkat çekiyor. Yalnız bu noktada önemli bir bilgi aktaralım, bu yeni siyah renk hem sadece 128GB‘lık depolama alanı seçeneğiyle karşımıza çıkıyor, hem de çizilmelere karşı oldukça çaresiz görünüyor.

iphone7-jet-black

iPhone 7 Plus’ta çift kamera ayrıcalığı

LG G5 ve Huawei P9 ile öne çıkan çift arka kamera akımı iPhone 7 Plus ile devam ediyor. Apple’ın iddiasına göre bu dört LED flaşlı 12MP çift arka kamera 2 kata kadar kayıpsız zum yapabiliyor, f/1.8 diyafram açıklığı ve optik görüntü sabitleyicisi (OIS) sayesinde çok daha net görüntüler kaydedebiliyor. iPhone 7’nin kamerası da 12MP çözünürlüğe, optik görüntü sabitleyiciye ve  f/1.8 diyafram açıklığına sahip, ancak kamera konusundaki radikal gelişmeler 7 Plus tarafında görünüyor.

iphone-7-plus-cift-arka-kamera

Ön kameralar artık 7MP 

Apple’ın yeni iPhone’ları sadece arka kameralarıyla değil ön kameralarıyla da çok konuşulacak. Yıllardır düşük megapiksel değerlerinde, dar açılı ön kameralara sahip olduğu için eleştirilen iPhone modelleri artık bu eleştirilerden kurtulacak gibi görünüyor. Apple, iPhone 7 modellerinde 7MP otomatik görüntü sabitleyici özelliğine sahip gelişmiş ön kameralara yer veriyor.

7mp

%25 daha parlak ekranlar

Apple, iPhone 7 ve 7 Plus ekranlarını çözünürlük ve panel tipi konusunda değişikliğe tabi tutmadı. Ekran çözünürlükleri halen sırasıyla 750 x 1334 ve 1080 x 1920 piksel seviyesinde. Ancak yeni ekranların hem 3D Touch özelliğini sürdürdüğü, hem de %25 daha parlak olduğu belirtildi. Bu da yeni iPhone modellerinin gün ışığında daha rahat kullanılabileceği anlamına geliyor.

A10 Fusion işlemciler çok daha hızlı olacak

Apple, iPhone 7 ve 7 Plus akıllı telefonlarında yeni A10 Fusion işlemcilere yer verdi. Firmanın açıklamasına göre bu yeni mobil işlemciler geçtiğimiz yılın A serisi işlemcisine oranla %40 daha yüksek işlem performansı, %50 daha yüksek grafik performansı sunacak.

a10-fusion

Pil ömrü fazla artmadı

Apple’ın belki de en çok eleştirilecek iPhone 7 gelişmesi pil tarafında oldu. Kullanıcılar artık daha büyük kapasiteli pillerle donatılmış yeni iPhone’lar görmeye isterken hayal kırıklığı ile karşı karşıya kaldılar. iPhone 7, birçok kişi tarafından bir günü çıkaramadığı için şikayetçi olunan iPhone 6S’e oranla 2 saat daha uzun pil ömrü sunarken, iPhone 7 Plus’ın pil ömrünün iPhone 6S Plus’a göre sadece 1 saat daha uzun olacağı belirtildi.

AirPods’a merhaba deyin

Yazımızın başında kulaklık tarafında önemli bir değişiklik olduğundan bahsetmiştik. Kullanıcıları Lightning yuvası üzerinden çalışan kulaklıklara ya da Bluetooth kulaklıklara yönlendiren Apple’ın ancak çevirici ile 3.5mm kulaklık kullandıracağını söylemiştik. Bu gelişmenin ardından yeni bir kulaklık tanıtımı da tabii ki unutulmadı.

apple-airpods

Apple AirPods adlı yeni kablosuz kulaklıklar, iPhone 6S ile gelen kulaklıkların kablosuz hali olarak nitelendirilebilir. Bu kulaklıklar gayet şık görünüyor olsalar da dışarı ses kaçırma ve bazı kulaklara uymama sorunlarının ortadan kalkmadığı aşikar. Üstelik kulaklıkların fiyatını bir sonraki paragrafta okuduğunuzda muhtemelen çok şaşıracaksınız.

Gelelim fiyatlara ve çıkış tarihine

iPhone 7 ve 7 Plus, 16 Eylül 2016 tarihi itibarıyla Apple mağazalarında yerini almış olacak. Şu an için bu iki yeni cihazın Türkiye fiyatları belli değil ama, Apple’ın verdiği bilgilere göre iPhone 7 fiyatları 649$‘dan başlayıp 849$‘a kadar çıkacak. iPhone 7 Plus fiyatları ise 769$’dan başlayıp 969$‘a kadar yükselecek.

iphone-7-iphone-7-plus-on-siparis

Telefonların en düşük depolama alanına sahip modelleri 32GB olacak. En pahalı modeller 256GB dahili depolama alanıyla gelecek. iPhone 7 ailesinin Türkiye fiyatlarını da merakla bekliyor olacağız. Tahminimiz, 4000TL‘nin altında bir fiyatla yeni iPhone alınamayacağı yönünde.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+ ve Instagram‘da takip edin. Güncel videolarımız için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.