Lenovo ThinkPad X1 Dünyanın İlk Katlanabilir Ekranlı Bilgisayarı Oldu

CES 2020 dahilinde tanıtılan Lenovo ThinkPad X1 dünyanın ilk katlanabilir ekranlı bilgisayarı oldu. Bilgisayarın özellikleri haberimizde.

Katlanabilir akıllı telefonların rekabetinin giderek hız kazandığı son dönemde bu teknoloji iyiden iyiye öne çıkıyor. Daha önce akıllı telefon tarafında birçok markanın kullandığı katlanabilir ekran teknolojisi, Lenovo tarafından bir dizüstü bilgisayarda kullanıldı. Geniş ekranı kompakt yapıda taşımak isteyenler için üretilen bu bilgisayar Lenovo ThinkPad X1 adıyla tanıtıldı. Bilgisayar hafif, küçük ve kolay taşınabilir yapıda olmasına rağmen gelişmiş donanım özellikleri ve büyük ekran avantajını bir arada sunuyor.

İlginizi çekebilir: 4000 – 5000 TL Arası En İyi Oyun Laptopları

Katlanabilir ekran tasarımının avantajı bu bilgisayarın sadece 999 gram ağırlıkta olmasını ve son derece kolay taşınabilir hale gelmesini sağlamış. Ancak bilgisayarın bu şekilde ortadan katlanabilir ekrana sahip olması klavyeye yer bırakmamış. Bu doğrultuda şimdiden birçok kullanıcının bu tasarımı itici bulduğunu söylemeliyiz. Gördüğümüz kadarıyla Lenovo inovasyon hedefiyle sıradışı bir tasarım ortaya koyarak gövde gösterisi yapmayı hedefliyor.

Şimdi gelelim bilgisayarın teknik özelliklerine ve fiyatına. Intel işbirliği ile üretilen Lenovo ThinkPad X1 gücünü yeni nesil Intel işlemcilerden alıyor. Intel UHD entegre GPU’ya sahip olan bu işlemci 11. nesil Intel işlemci ailesine üye. İki adet USB Type-C yuvasına sahip olan bu bilgisayarda bir SIM kart yuvası da dikkat çekiyor. İddialar bu SIM kart yuvasının 5G destekli SIM kartları çalıştırabileceği yönünde.

Lenovo’nun katlanabilir ekranlı bilgisayarında 8 GB LPDDR4X RAM ve 1 TB PCIe-NVMe M2.SSD depolama alanı bulunuyor. Windows 10 Pro işletim sistemiyle çalışan bu bilgisayarın fiyatı 2499 Dolar (Vergiler hariç 14930 TL) olarak belirlendi. 2020 yılının ortasında piyasaya çıkması beklenen Lenovo ThinkPad X1’in Türkiye’de satılıp satılmayacağını şimdilik bilemiyoruz.