LG, 6 yıldır ilk kez çeyrek zararı açıkladı

LG Electronics, 2016’nın 4. çeyrek sonuçlarını açıkladı. Şirket 6 yıldır ilk kez çeyrek zararına uğradı.

2016‘nın son çeyrek sonuçlarını açıklayan LG, 223.98 milyon dolar zarar ile geçtiğimiz 6 yıldır ilk kez çeyrek faaliyet zararı duyurdu. LG’nin bu sonuçlarında şirketin mobil ve araç bileşen bölümlerinin düşük performansı çok etkili.

LG Mobil İletişim bölümü yılın son çeyreğini 3.51 milyar dolar gelir ile kapatırken, bu sonuçlar bir önceki çeyreğe göre %15′lik bir düşüş anlamına geliyor. Yıl bazında karşılaştırdığımızda ise %23‘lük bir düşüş söz konusu. Mobil bölümün hem yıl bazında hem de bir önceki çeyreğe oranla daha kötü sonuçlar duyurmasının baş sebebi, LG G5 modelinin yetersiz satış rakamları olarak gösteriliyor.

LG G5 2016 yılında çıkan en iyi akıllı telefonlar arasında yer alıyor - CihazTV

Öte yandan şirketin yeni akıllı telefonu LG V20 güçlü satış rakamlarına sahip olmasına karşın, bu cihazın satış rakamları 2016 son çeyrek raporuna dahil değil. Yani eğer LG V20 satışları aynı düzeyde devam ederse, şirket bu istenmeyen sonuçları önümüzdeki çeyrekte tersine çevirebilir.

Dördüncü çeyrek rakamlarını bir kenara bırakacak olursak, şirket 2016 yılı içerisinde 1.16 milyar dolar faaliyet kârı açıkladı. Yüzde 12‘lik artış gösteren şirket, ev ve eğlence ürünlerindeki güçlü satışlarıyla yılın genelini büyüme ile kapatmayı başardı.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+ ve Instagram‘da takip edin. Güncel videolarımız için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here