Microsoft, Windows 7’nin güvenlik güncellemelerini sonlandırıyor

Microsoft Windows 7 artık yolun sonuna geliyor. Herkes tarafından büyük beğeni kazanan işletim sisteminin güvenlik güncellemeleri sonlanacak.

Microsoft Windows 7, masaüstü pazarının yaklaşık yüzde 40’ını domine ederek dünyanın en popüler işletim sistemlerinden biri oldu. Ancak, 2009’da piyasaya çıkmasından bu yana 10 yıla yakın bir süre geçti. Microsoft birkaç yıl önce destek sona erme tarihini açıklamıştı, ancak çoğu kişinin bunu unutmuş olması muhtemel.

Bu amaçla, Microsoft, Windows 7 güvenlik güncelleştirmelerinin yakında sona ereceğine dair kullanıcıları bilgilendirecek bir düzeltme eki dağıtmaya başladı.

10 yıllık hizmetin ardından hüzünlü bir veda

Destek bildirimi, “10 yıllık hizmetten sonra, 14 Ocak 2020, Microsoft’un Windows 7 SP1 çalıştıran bilgisayarlar için güvenlik güncelleştirmeleri sunacağı son gündür. Bu güncelleştirme, Windows 7 desteğinin sonu hakkında hatırlatıcılara olanak tanıyor” şeklinde oldu.

14 Ocak 2020 tarihinde, Windows 7 kullanıcıları güvenlik açıkları için düzeltmeler alamayacaklar. Kurumsal Windows 7 kullanıcılar ise güvenlik güncelleştirmelerini 2023’e genişletmek için ödeme yapma seçeneğine sahip olacaklar. Ancak tüketicilerin, beş yıldan beri sürmekte olan Windows 10’a yükseltmekten başka seçeneği kalmayacak.

Yaklaşan son tarih uyarılarını 18 Nisan’dan itibaren almaya başlayacaksınız. Eğer Windows 7 kullanıyorsanız işletim sisteminize yavaş yavaş veda etmeye hazırlansanız iyi edersiniz.