Microsoft Xbox 360, 10 yaşına bastı

Microsoft’un ikinci oyun konsolu Xbox 360, bu hafta 10 yaşına bastı

Microsoft bu ay üç önemli yıldönümünü birden kutladı. Şirketin piyasaya sürdüğü ilk oyun konsolu Xbox, 14. yaşına girdi. Serinin ikinci oyun konsolu Xbox 360 ise bu hafta tam 10 senesini doldurdu. Şirketin en güncel aygıtı Xbox One da 2 yaşına bastı.

Microsoft’un şimdiye dek piyasaya sürdüğü 3 Xbox modeli de sektörde büyük iz bıraktı. Serinin ortanca modeli Xbox 360, 10 yıldan bu yana güncel kalmayı başarmasıyla efsaneleşiyor. Gelin, cihazın kısa tarihine birlikte göz atalım.

Xbox 360, 2005 yılında piyasaya çıktığında sabit disk bile içermiyordu

microsoft-xbox-360-core

Xbox 360 Core modeli, 256 MB hafıza kartıyla birlikte 299 dolar fiyatla geliyordu ve 20 GB sabit diskle donatılan üst düzey model için 399 dolar ödemek gerekiyordu. Zaten, platformun dünya çapında başarı kazanması donanımdan ziyade internet hizmetlerine ve oyuncu topluluklarına verilen önemden kaynaklanıyor.

Xbox 360, 18 oyunla hizmete başlayıp toplamda 1200 yapıma ulaştı

watch-dogs-3-call-of-duty-4-xbox-360

Oyunculara özel bir sosyal ağ hizmeti sağlayan platform, kullanıcıların farklı oyunlarda olsalar bile iletişim kurmalarını sağlayarak ve Indie yapımlara destek vererek öne çıkmayı başardı.

Başlangıçta 18 oyunla yola çıkan Xbox 360, Microsoft’un çabalarıyla yıllar içinde 1000’in üzerindeki yapımı barındırmasını sağladı. Sistem günümüzde 1200’e yakın oyuna ev sahipliği yapıyor.

Microsoft’un en başarılı konsolu, 2 teknolojiyi yaymaya çalıştı ama başaramadı

xbox-360-hd-dvd-player

Microsoft, Xbox 360’ın sektördeki uzun ömrü boyunca, iki aksesuar tercihiyle inovasyon yapmaya çalıştı. İkisinin de fazla başarılı olduğunu söyleyemeyiz. Bunlardan ilki HD DVD’ydi. Sony PlayStation 3’ün dahili Blu-Ray okuyucu içermesi üzerine apar topar piyasaya sürülen harici HD DVD, günümüzde unutulmaya yüz tuttu.

xbox-360-kinect

Xbox 360’ın ömrü boyunca yaşadığı ikinci büyük başarısızlıksa Kinect hareket algılayıcıda yaşandı. Aslına bakarsanız Kinect, dev bir kullanıcı deneyimi potansiyelinin çöpe gitmesidir. Kullanıcının vücut hareketlerini birkaç metre öteden algılayan Kinect teknolojisi, yeterli oyunla ve aktiviteyle desteklenmediğinden dolayı yaygınlık kazanamadı.

Xbox 360, sektördeki 10. yılının ardından yerini Xbox One’a bırakmaya hazır

Xbox-One-xbox-360-geriye-uyumluluk

Piyasadaki ikinci yılını dolduran Xbox One, kemale ulaşmaya çok yakın bir platform. Emektar oyunlarına kıyamayıp Xbox 360’larını kenara bırakamayan kullanıcılar, Xbox One’ın geriye dönük uyumluluk desteği sayesinde yeni sisteme geçmeye hazırlar. Şimdiden, 104 Xbox 360 oyunu, Xbox One ile oynanabilir hale geldi. İlerleyen aylarda, yüzlercesinin bu desteğe kavuşması planlanyor.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.