Nokia OZO, TV’de sanal gerçeklik devrini başlatıyor

Nokia OZO sanal gerçeklik kamerası, yakında canlı TV yayını yeteneğine kavuşacak

Dünyanın en tanınmış cep telefonu markalarından Nokia, bundan 2 sene önce mobil cihaz sektörüne veda etti. Şirketin senelerdir kaynak ayırdığı Lumia akıllı telefon ailesi, artık Microsoft’un elinde. Fakat Finlandiyalı teknoloji markası, kendine yeni bir ürün konsepti geliştirmekte gecikmedi. Geçtiğimiz yıl tanıtılan ve bundan birkaç ay önce piyasaya sürülen Nokia OZO dijital kamera, sanal gerçeklik devriminin vazgeçilmez unsurlarından biri olan 360 derece video üretimindeki en iddialı çözümler arasında.

Nokia OZO, piyasaya sürüldüğünde son derece yüksek fiyat etiketiyle dikkat çekmişti. Gövdesi alüminyumdan üretilen sanal gerçeklik kamerasının perakende fiyatı tam 60.000 dolar. Cihazın üzerinde 8 adet 2K x 2K dijital görüntüleme sensörü bulunuyor. Bu sensör dizisi sayesinde 360 x 180 dereceyi kapsayan 4K 30 fps kalitesinde küresel video kayıt ediliyor.

Televizyonları unutun, yakın gelecekte TV yayınlarını sanal gözlükle izleyeceksiniz

Nokia OZO profesyonel kalitede 360 derece sanal gerçeklik çekimi yapıyor fakat sahibini büyük borca sokuyor.

OZO, şimdiye dek gördüğümüz en garip tasarımlı ve en pahalı video kameralardan biri. Ürün, yüksek fiyatına rağmen canlı yayın yeteneğine sahip değil. Bir video kameraya 60.000 dolar ödeyip canlı yayın yapamamak kadar bunaltıcı bir durum olamaz. Fakat, OZO’ya yatırım yapmak isteyen canlı yayıncılar ve içerik platformu sahipleri üzülmesin. Nokia bu konuya el atmak üzere. Yetkililer, 8 lensli kamerayla 3D ses ve görüntülü televizyon yayını yapmayı sağlayan bir çözüm geliştirdiler.

360 derece canlı yayın sistemi ilk olarak ABD Ulusal Yayıncılar Birliği’nin düzenlediği NAB 2016 etkinliğinde sergilenecek. Sistemin test sürüşü bir süredir yapılıyor ve 2016 yılının üçüncü çeyreğinden itibaren geniş çapta hizmete girecek.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.