Qualcomm Snapdragon 835 mobil yongaseti tanıtıldı

Yeni nesil üst düzey akıllı telefonlara güç verecek mobil yongaseti Qualcomm Snapdragon 835 tanıtıldı. Bu yeni mobil yongaseti bizlere neler sunacak?

Qualcomm, Samsung ile işbirliği yaparak Snapdragon 820 ve 821 kod adlı mobil yongasetlerini piyasaya sunmuştu. Bu üst düzey yongalar piyasadaki birçok üst seviye akıllı telefona güç vermiş, kullanıcılar tarafından büyük beğeni kazanmıştı. Mobil işlemci dünyasının dev ismi Qualcomm bu kez Snapdragon 835 ile karşımızda. Firmanın yeni mobil yongaseti, yine Samsung işbirliği ile üretildi. Qualcomm bu kez üretim sürecini 10nm seviyesine çekerek mobilite dünyasında çıtayı daha da yukarı taşıdı.

Qualcomm Snapdragon 835

Transistörlerin fizik sınırlarını zorlayacak kadar küçük boyuta indiği bu yeni nesil mobil yongaseti, Samsung’un 10nm FinFET teknolojisini bünyesinde barındırıyor. Ekim ayında seri üretime geçtiği belirtilen Snapdragon 835 mobil yongaseti, alan kullanımında %30 daha efektif, performansta %27 daha güçlü olacak. Mobil yongasetinin boyutunun küçülmesiyle birlikte üreticiler akıllı telefon modellerinde daha büyük pillere yer verebilecek.

2017’nin ikinci yarısında firmaların kullanımına sunulacak olan Qualcomm Snapdragon 835 bakalım ilk olarak hangi cihazda karşımıza çıkacak.

Konuyla ilgili detaylı bilgiler için aşağıdaki basın bildirisine göz atabilirsiniz.

Qualcomm Incorporated (NASDAQ: QCOM) yaptığı açıklamada, iştiraki Qualcomm Technologies’in (QTI), Samsung Electronics ile işbirliği yaparak en son üst seviye işlemcisi Qualcomm® Snapdragon™ 835’te Samsung’un 10-nanometer (nm) FinFET işlem teknolojisini kullanacağını duyurdu. Yeni nesil üst seviye işlemcisinde Samsung’un üstün işlem teknolojisini kullanma kararı, Qualcomm Technologies’in mobil platformlarda teknoloji lideri olarak kalma konusundaki kararlığını göstermesi açısından da önem taşıyor.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Qualcomm Technologies Kıdemli Başkan Yardımcısı Keith Kressin, “Mobil endüstriye liderlik edecek ürünler geliştirirken Samsung ile işbirliğine devam edecek olmaktan heyecan duyuyoruz. Yeni 10nm işlem teknolojisi sayesinde yeni üst seviye işlemcimiz Snapdragon 835, daha fazla enerji verimliliği ve performans sunmakla kalmayacak aynı zamanda geleceğin mobil cihazlarında kullanıcı deneyimini geliştirmemizi sağlayacak yeni özellikleri uygulamamızı da sağlayacak.” dedi.

qualcomm-snapdragon-835-ozellikleri-cihaztv

Samsung Ekim ayında, endüstride ilk kez 10nm FinFET teknolojisinde toplu üretime geçeceklerini açıklamıştı. Selefi 14nm FinFET ile kıyaslandığında, Samsung’un 10nm teknolojisi alan verimliliğini yüzde 30’a, performansı ise yüzde 27’e varan oranda arttırırken güç tüketimini ise yüzde 40’a varan oranda azaltıyor. 10nm FinFET teknolojisini kullanacak Snapdragon 835 işlemci, çip için daha küçük alana ihtiyaç duyacak, böylece OEM’lerin yeni ürünlerinde daha büyük piller veya daha ince tasarımlar kullanmasına imkan verecek. Ayrıca işlem teknolojisindeki geliştirmelerin gelişmiş çip tasarımları ile bir araya gelmesi nedeniyle pillerin ömrünün oldukça uzaması da bekleniyor.

Samsung Başkan Vekili Jong Shik Yoon ise açıklamasında şunları söyledi: “Snapdragon 835 üretiminde 10nm FinFET teknolojimizi kullanacak olan Qualcomm Technologies ile yakın işbirliği yapma fırsatı bulduğumuz için mutluyuz. Samsung’un çip işlem teknolojisindeki liderliğine güveni de yansıtan bu işbirliği bir kilometre taşı niteliğinde.”

Snapdragon 820/21 işlemcinin halefi olacak Snapdragon 835 şu an üretim aşamasında. Yeni işlemcisinin ilk sevkiyatının 2017 yılının ilk yarısında başlaması bekleniyor.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+ ve Instagram‘da takip edin. Güncel videolarımız için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here