Samsung 3nm Yonga Üretim Teknolojisi Üzerinde Çalışıyor

Samsung, cep telefonlarının pil ömrünü yüzde 50 artırması beklenen 3nm yonga üretim teknolojisi üzerinde çalışıyor.

Günümüz teknoloji dünyasında akıllı telefonların önemi tartışılmaz durumda. Artık elimizin bir parçası haline gelen yeni nesil akıllı telefonların en büyük problemlerinden biri, pillerinin kısa süre içerisinde tükenmesi. Eskiden beri birçok farklı pil teknolojisi üzerinde çalışıldığını biliyor olsak da, halen lityum ion pillerle hayatımızı sürdürüyoruz. Peki pil teknolojisi değişmezse pil ömrü nasıl artırılabilir? Bu sorunun en basit cevabı, telefonların pil tüketimini azaltacak teknolojilere yoğunlaşmaktır.

3nm teknolojisi ile %50 daha az pil tüketen akıllı telefonlar

Pili en uzun giden akıllı telefonlar (2019) - S10 Plus
Galaxy S10+ akıllı telefonda 8nm teknolojisiyle üretilmiş mobil yongaseti mevcut

Samsung da bu doğrultuda mobil yongasetlerindeki transistör boyutunu en düşük seviyeye ulaştırmaya çalışıyor. Güney Koreli teknoloji devi, şu anki en üst teknolojili yongasetlerinde 7nm’ye kadar inen transistör boyutunu 3nm seviyesine çekmek için çalıştığını duyurdu. 3nm yonga üretim teknolojisi ile akıllı telefonların pil ömrünü yüzde 50’ye kadar düşürebileceklerini belirten Samsung yetkilileri, bu teknolojinin 2021 yılında seri üretime geçmesi için çalışıyor.

Samsung şu an dünyanın en büyük yonga üreticilerinden biri konumunda. Hem mobil işlemci, hem bellek modülleri hem de depolama birimleri dahil olmak üzere birçok alanda üretim yapan firma, pil ömrünü yüzde 50’ye kadar artırmayı başarabilirse bu çok büyük bir gelişme olacaktır.