Samsung PM1633a, dünyanın en büyük kapasiteli SSD modeli

Samsung Electronics’in tanıttığı yeni SSD modeli PM1633a, sektördeki en büyük kapasiyteye sahip katı hal sürücüsü olmasıyla dikkat çekiyor

Dünyanın en yüksek kapasiteli katı hal sürücüsü Samsung PM1633a bugün piyasaya sürüldü. Tanıtımı ilk olarak, Ağustos 2015’te gerçekleştirilen Flash Bellek Zirvesi’nde (Flash Memory Summit) yapılan 15.36 TB SSD, kurumsal depolama sistemlerinde kullanılmak üzere 12 Gb/sn Seri Bağlı SCSI (SAS) arabirimini temel alıyor.

2.5 inçlik formda sunulan Samsung PM1633a, 3.5 inç büyüklüğündeki benzer bir depolama sürücüsüyle karşılaştırıldığında, kurumsal depolama yöneticilerine; standart bir 19 inç 2U rafa iki kat daha fazla sürücü sığdırma imkanını sunuyor.

SAS SSD pazarında, lider kurumsal depolama sistemi üreticilerinden ultra yüksek kapasiteli SSD taleplerinin giderek arttığını belirtien Samsung Electronics Bellek Ürünleri Planlama ve Uygulama Mühendislik Ekibi, Kıdemli Başkan Yardımcısı Jung-bae Lee, bu önemli ihtiyacı karşılamak üzere aralıksız şekilde çalıştıklarını vurgulayarak şunları söyledi:

“Hem yüksek kaliteli bellek pazarının büyümesini hızlandırmak hem de müşterilerimize üstün performans ve verimlilik sunmak üzere; SSD’lerde gelişmiş 3D V-NAND bellek teknolojimizi kullanıyoruz. Bu teknolojiyle üretilen yeni nesil SSD’lerle sektördeki lider konumumuzu korumaya devam edeceğiz.”

Samsung PM1633a yüksek depolama kapasitesi ve olağanüstü performansı bir arada sunuyor

Tek bir SSD’de bulunan benzersiz 15.36 TB veri depolama özelliği, Samsung’un 256 Gb V-NAND bellek çiplerinden 512 tanesinin bir araya getirilmesiyle sunuluyor.

16 katmandan oluşan 256 Gb çip (yonga) , 512 GB tek bir paket oluşturarak 15.36 TB sürücüde toplam 32 NAND flash paketi sunuyor. Samsung PM1633a serisinde, hücre dizilerini 48 katman halinde yığınlayan 3. nesil 256-gigabit (Gb) V-NAND teknolojisi kullanılıyor. Bu da 2. nesil 32 katmanlı 128 Gb V-NAND bellek teknolojisiyle üretilen bir önceki modeli PM1633’e göre performans ve güvenilirlik açısından büyük yenilikler getiriyor.

Yeni Samsung PM1633a SSD, yüksek depolama kapasitesi ve olağanüstü performansı sayesinde, BT sistemlerine yapılan yatırımlardan çok daha fazla verim alınmasını sağlayacak. Performans alanındaki bu kazançlar, Samsung’un en son dikey NAND (V-NAND) flash teknolojisine ve şirketin kendisine ait kontrolör (kontrolcü) ve ürün yazılımı teknolojisine dayanıyor.

Sırasıyla 200.000 ve 32.000 IOPS’e kadar rastgele okuma ve yazma hızı sunan PM1633a SSD, 1.200 MB/sn’ye kadar sıralı okuma ve yazma hızına sahip. SAS tipi sabit disklerden yaklaşık 1.000 kat daha yüksek rastgele okuma IOPS performansı sunan sürücünün sıralı okuma ve yazma hızlarıysa, klasik bir SATA SSD’ye göre iki kat yüksek.

Samsung-PM1633a-3d-v-nand-ssd-teknik-ozellikler-2

Reform niteliğinde güvenlik düzeyi

Yeni SSD’de, Samsung’un 12 Gb/sn SAS arabirimini destekleyen, toplam 16 GB DRAM kapasiteli gelişmiş kontrol birimleri bulunuyor. Samsung aynı zamanda çok miktarda yüksek yoğunluklu NAND flash belleğe aynı anda erişebilen özel olarak tasarlanmış bir ürün yazılımı da kullanıyor.

15.36 TB PM1633a sürücü, 1 DWPD’yi (sürücünün bir günde yazdığı veri) destekliyor. Yani, bu tek sürücüye her gün hatasız şekilde 15.36 TB veri yazılabilmesi sayesinde, kurumsal depolama sistemlerinin toplam sahip olma maliyetine reform getirecek bir güvenlik düzeyi sunuluyor. Bu sürücü, düzlemsel MLC ve TLC NAND flash teknolojileriyle üretilen klasik SATA SSD’lerden iki ila on kat daha fazla veri yazabiliyor.

Sürücü, veri koruma ve kurtarma yazılım aracının yanı sıra, anlık arıza durumlarına karşı da son derece güvenilir bir veri koruma mekanizması sunuyor. Bu özelliği sayesinde ise kurumsal sitemlerin daha dengeli ve yönetilebilir olmasını sağlıyor.

Samsung, yılın ilerleyen aylarında PM1633a SSD serisinde 15.36 TB yoğunluktan başlayarak 7.68 TB, 3.84 TB, 1.92 TB, 960 gigabayt (GB) ve 480 GB olmak üzere çeşitli kapasite seçenekleri de sunacak.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.