Sony HDC-4800 4K video kamera, 8 kat yavaşlatılmış çekim yapıyor

Sony HDC-4800 yeniden oynatma sunucusu işlevli 4K 8X Super Motion kamera sistemi duyuruldu

Sony bugün, 4K ve Geniş Renk Alanı teknolojilerini Ultra Yüksek Kare Hızı (UHFR) özellikleriyle (4K’da 8x ve Full HD’de maksimum 16x) birleştiren ve hem canlı spor hem özel etkinlik prodüksiyonları için dinamik kesme ve yakınlaştırma özelliklerine sahip olan yeni kamera sistemi HDC-4800’ü duyurdu. Sony HDC-4800, ödüllü HDC-4300 kamera, XVS resim masası serisi ve PWS-4500 sunuculardan Trimaster ELTM 4K OLED ekranlar BVM-X300 ve PVM-X550’ye uzanan 4K, HDR ve IP’ye hazır Sony çözümlerini güçlendiriyor.

Yüksek kare hızı verileri, sporcuların ve spor takımlarının hislerini, gösterdikleri çabayı ve başarılarını izleyicilere sunmak için kullanılan görsel araçlardan biri haline geldi. Bu veriler, şimdiden çoğu canlı spor prodüksiyonu tarafından kullanılıyor. Ancak ultra yüksek kare hızlı içeriği kullanmak için yayın zamanının çok önemli olduğu canlı prodüksiyon uygulamalarına yönelik tasarlanmamış olan uzman ekipler, ekipmanlar ve özel geliştirilen iş akışları gerekiyor.

Sony, bu sorunu çözmek amacıyla canlı spor prodüksiyonu iş akışları alanındaki deneyimini ve bilgilerini HDC-4800’de bir araya getirdi. Canlı spor ortamları için özel olarak geliştirilen bu ultra yüksek kare hızlı sistem kamerası, yenilikçi teknolojiyi verimli iş akışları ve kolay çalışma imkânıyla birleştiriyor.

Sistem her kamera operatörü, gölgelendirici veya mühendisin çalıştırabileceği bir kamera kafasından oluşuyor. Tanıdık bir ergonomi ve dinamik odaklama yardımları ile sade, büyük lens adaptörü ve uzaktan kumanda panelinin bütün boyama işlevleri gibi komutIar kullanan sistem, Sony sistem kameraları yelpazesindeki diğer aksesuarlarla uyumluluk sunuyor.

sony-hdc-4800-4k-video-kamera-teknik-ozellikler

Bu, operatörlerin Sony HDC-4800 kameranın renk ve genel parametrelerini diğer HDC sistemlerde olduğu gibi hassas bir şekilde kontrol edebileceği anlamına geliyor. Bu durum, vizörler, uzaktan kumanda panelleri veya büyük lens adaptörleri gibi özel aksesuarlara ihtiyaç olmadığından Ultra Kare Hızı için özel bir operatör çalıştırma gereksinimini ortadan kaldırıyor.

Günümüz UHFR faaliyetlerinde karşı karşıya kalınan bir diğer sorun da kaydı ilgilendiriyor. Kaydın genellikle kamera kafası bloğunda bulunan dahili bellekle sınırlı kalması, kayıt miktarını kısıtlıyor. Ayrıca, verilerin önce harici yeniden oynatma sunucusuna aktarılması gerekliliği yayın zamanını da yavaşlatıyor.

Bu durum yönetmenleri zorluyor ve çok güçlü editoryal kararlar almak zorunda bırakabiliyor. Sony HDC-4800 sistemi bu sorunu çözen yeni bir yaklaşımla donatıldı: BPU-4800 ana bant işlemci birimi, yeniden oynatma sunucusu işlevi de görüyor. Bu yenilik, kesintisiz olarak 4 saate kadar Ultra Yüksek Kare Hızlı 4K (8x Super Motion içeriği) kaydetme imkânı sunmakla kalmıyor, aynı zamanda olayın hemen ardından ilk yeniden oynatma olarak yayınlanabilecek hızlı yeniden oynatmalar gerçekleştirmeye de olanak tanıyor.

Sony BPU-4800, hızlı yeniden oynatmalar için PWS-4500 sunucusu sisteminde lanse edilen gerçek zamanlı “Share Play” ağını kullanarak diğer sunucularla doğrudan entegre oluyor.

HDC-4800/BPU-4800 kamera sistemi, bu özellikler sayesinde 2/3 inç görüntü sensörlü Sony HDC-4300 4K/HD kamera için yardımcı bir sistem haline geliyor.

Sony Profesyonel Avrupa Stratejik Pazarlama Müdürü Norbert Paquet, yeni ürün hakkında şunları söyledi: “Sony, HDC-4800’ü geliştirirken iş akışını bir bütün olarak ele aldı. HDC-4800 sistemi, görüntü yakalamadan yeniden oynatma işlemlerine kadar her noktada duyguları sınıfındaki diğer ürünlerden çok daha başarılı bir şekilde yakalamakla kalmıyor, aynı zamanda canlı spor yayınlarındaki yeniden oynatma işlemleri için daha verimli iş akışları sunuyor.

Sunucular arasında gerçek zamanlı içerik alışverişi büyük önem taşıyor. Artık yüksek hızlı yeniden oynatma operatörü, kliplerini yönetmenine sunarken önemli bölüm düzenleme operatörü, kliplerini aynı anda ana hikayeye ekleyebilir. Üstelik yalnızca normal yeniden oynatma sunucularındaki klipleri değil, bu ultra yüksek hızlı sunucudaki klipleri de montajlayabilir.”

Sony HDC-4800 yeni bir Super 35 mm 4K CMOS sensör ve geniş renk alanı (BT.2020 ve BT.709) kullanıyor. PL yuvalı lenslere de verdiği destekle canlı spor çekimi için yüksek çözünürlüklü, net ve canlı görüntüler yakalamaya imkân sunuyor. HDR desteği geliştirilme aşamasında ve yakın gelecekte kullanıma sunulacak.

HDC-4800 ve BPU-4800 ilk kez NAB 2016’da görücüye çıkacak ve Ağustos 2016’da, ana spor etkinliklerine hazır bir halde piyasaya sunulacak.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.