Sony PlayStation VR sanal gerçeklik sistemi hakkında bilmeniz gerekenler

Sony PlayStation VR sanal gerçeklik sisteminin özelliklerine ışık tutan basın bülteni sizlerle

Sony Computer Entertainment, PlayStation®4’ü sarmalayıcılıkta bir üst düzeye taşıyacak ve oyuncuların oyun içinde var oldukları hissini yaşamasını sağlayacak sanal gerçeklik sisteminin resmi ürün adının PlayStation®VR olarak belirlendiğini açıkladı.

PS VR, Mart 2014’te ilk defa görücüye çıkmasından bu yana birçok geliştirici ve tüketicide büyük bir heyecan yarattı. PS VR, oyuncuların çeşitli içeriklerin keyfine varmasını sağlamak üzere, PS4 ve PlayStation® Camera’yı birleştiren eşsiz bir sanal gerçeklik sistemi.

PS Ürün İş Kolu Bölüm Başkanı, Yazılım Tasarım Bölümü Başkan Yardımcısı ve Sony Computer Entertainment Başkan Yardımcısı olan Masayasu Ito, “PlayStation VR’ adı sadece oyun severlerin fiziksel olarak bir oyunun sanal dünyasının içinde yer almasına izin veren yepyeni bir PlayStation® deneyimini doğrudan ifade etmekle kalmıyor. Aynı zamanda kullanıcının bu muazzam deneyimin keyfine varırken bir aşinalık hissi yaratma arzumuzu da yansıtıyor. Donanımda farklı yönlerden rötuşlar yapmaya devam ederken, bir yandan da 3. parti geliştirici ile yayıncılar ve Sony Computer Entertainment Worldwide Studios ile birlikte sadece VR ile mümkün olan heyecan verici deneyimler sunan içerikler sağlamak için çalışıyoruz.” şeklinde konuşuyor.

VR kafa setini başına taktığında, gözlerinin önünde etkileyici bir sanal dünya beliren oyuncu başını çevirdikçe, etrafını sarmalayan dünyanın görüntüsü de gerçek zamanlı olarak doğal ve sezgisel biçimde dönüyor. Sony Computer Entertainment tarafından geliştirilen eşsiz 3D ses teknolojisi kullanılarak, oyuncuların duyduğu sesler de 360 derecelik sanal alan içinde başlarının yönelimine göre gerçek zamanlı olarak değişiyor.

playstation-vr-basin-bulteni

Ayrıca, oyun severler PlayStation®Move (PS Move) Hareket Kontrol Cihazı veya Kablosuz Kontrol Cihazı’nı kullanarak adeta gerçekten oyunun dünyasının içindeymiş gibi sanal ortamları keşfedebiliyor ve sanal karakterler ile etkileşime girebiliyorlar.

Sony Computer Entertainment WorldWide Studios’un yanı sıra 3. parti yazılım geliştirici ve yayıncılar da PS VR’ın özelliklerinden yararlanarak geniş bir yazılım yelpazesi geliştiriyorlar.

Sony, PS4’te olağanüstü VR deneyimi yaratmak üzere PS VR’ı daha da geliştirmeye devam ederken VR pazarının kuruluşuna da katkıda bulunacak.

Sony PlayStation VR prototipin teknik özellikleri

  • Ekran: 5,7 inç Full HD OLED
  • Yenileme oranı: 120 Hz, 90 Hz
  • Görüş alanı: Yaklaşık 100 derece
  • Sensörler: İvme Ölçer, Jiroskop
  • Bağlantı arayüzü: HDMI ve USB
  • Özellikler: 3D ses, sosyal ekran

Daha ayrıntılı bilgi için, PlayStation VR resmi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.