Sony Exmor sensörler, Sony Semiconductor Solutions’a emanet

Sony’nin görüntü sensörü bölümü Sony Semiconductor Solutions adıyla özerklik kazanıyor

Japonların en tanınmış teknoloji şirketlerinden Sony, yurdumuzda pek çok ürünüyle temsil ediliyor. Türk tüketicisi zamanında bu markayı Walkman, ses sistemi, televizyon gibi elektronik ürünleriyle tanıdı ve sevdi. Mobil cihazların ve oyun konsollarının önem kazandığı günümüzde Sony denildiğinde öncelikli olarak Xperia akıllı telefonlar ve PlayStation konsol serisi hatırlanıyor.

Son tüketici Sony’i Android cihazlarıyla ve oyun konsollarıyla hatırlasa da, şirketin en fazla gelir getiren departmanları bu iki ürün kolu değil. Japon teknoloji devi, geliştirdiği görüntü sensörleri sayesinde ayakta duruyor. Yüzlerce dijital kamera, fotoğraf makinesi ve akıllı telefon, Sony imzası taşıyan görüntü sensörleri sayesinde yüksek kaliteli video ve fotoğraf yakalıyor. Apple’ın iki yeni göz bebeği akıllı telefonu iPhone 6s ve iPhone 6s Plus bile, Sony fotoğraf sensörleri içeriyor.

sony-semiconductor-solutions

Sony yönetiminin duyurusuna göre, şirketin yarı iletken üretiminden sorumlu departmanı yeniden yapılandırılacak ve özerklik kazanacak. Sony Semiconductor Solutions adı verilen yeni oluşumun satılığa çıkarılmayacağını da belirtelim.

CEO Kaz Hirai, bu hamlenin son tüketiciye yönelik ürünleri etkilemeyeceğini vurguluyor. Sony’nin çok fazla iş kolunda faaliyet gösterdiğini belirten CEO, şirketin verimliliği için çeşitli bölümlerinin bağımsızlık kazanmasının gerekli olduğunu açıklıyor. Nitekim, Sony’nin televizyon departmanı geçtiğimiz yıl Bravia ismiyle yeniden yapılandırılmıştı.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.