Sony Xperia X serisi akıllı telefonlar ve aksesuarları tanıtıldı

Sony Xperia X, Xperia X Performance, Xperia XA akıllı telefon modellerini, Xperia Ear akıllı kulaklığı ve RM-X7Bt araç içi Bluetooth sistemini Mobil Dünya Kongresi’nde tanıttı

Sony Mobile Communications Başkanı ve CEO’su Hiroki Totoki, Xperia markasının yeni duruşu ile ilgili olarak şunları söyledi: “Bu yeni açılım Sony Mobile için bir dönüşümün başlangıcı. Her zamankinden daha kişiselleştirilmiş akıllı ürünlerimizle insanlara daha fazlasını yapabilme ve her zamankinden daha yaratıcı yaşayabilme imkânı sunuyoruz. Ürünlerimiz ve hizmetlerimiz insanlarla aranızdaki iletişimi güçlendirerek hayatınızın vazgeçilmez parçaları olacak. Teknoloji için devam edecek olan tutkumuz ile akıllı telefonlarımızın gelişimi için yeni ve heyecan verici çalışmalar yapmaya devam edeceğiz. Aynı zamanda arkadaşlarınızla ve ailenizle daha yakın, daha doğal ve daha anlamlı bir iletişim kurmanız için kullandığınız yolu değiştirerek size daha etkili bir iletişim yolu sunacağız.”

“X” Serisi İlk Akıllı telefonlar: Xperia X, Xperia X Performance ve Xperia XA

Xperia X Serisi, Sony Mobile’ın yeni marka vizyonunu yansıtırken akıllı teknolojilerin yeni katmanlarını en beğenilen cihaz özellikleri olan kamera, pil ömrü ve tasarım ile birleştiriyor ve her gün için daha akıllı ve basit çözümler sunuyor.

Sony Xperia X Performance

Beklenmedik olanı öngörmek zor fakat imkânsız değil, yeni nesil Xperia kamera anlık çekimleri bir üst seviyeye taşıyor ve keskin odaklama ile hızlı ve hareketli anları net bir şekilde görüntülemenize imkân tanıyor. Sony’nin α kamera mühendisleri ile yakın işbirliği içinde geliştirilen ve Xperia X ve X Performance cihazlarında yer alan yeni öngörücü otomatik odaklama, önce fotoğrafını çekeceğiniz nesneyi seçtiriyor, sonrasında da nesnenin hareketini öngörüyor böylece hareketi mükemmel odakla bulanıklık olmadan yakalamanızı sağlıyor.

https://youtu.be/HRwBDRtRfQ8

Gelişmiş özellikler, güç tasarruf moduna ihtiyaç duyuyor yani Xperia X serisi iki güne kadar dayanan pil ömrü imkânı sunan Sony’nin akıllı pil yönetimine de sahip. Ayrıca tek şarjla daha uzun süre kullanım sağlamanın yanı sıra Sony, akıllı telefon sektöründe bir ilki gerçekleştirerek Qnovo uyarlanabilir şarj teknolojisi ile işbirliğine imza atıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=d6hllDE7VJg&feature=youtu.be

Qnovo uyarlanabilir şarj, cihazın pilinin iki kat daha uzun yaşamasına yardımcı oluyor. Yenilenen serideki her bir telefon en gelişmiş özelliklere sahip olan işlemcilerden güç alıyor. Xperia X Qualcomm®Snapdragon™ 650, X Performance Qualcomm®Snapdragon™ 820 ve XA modeli ise Mediatek Helio™ P10 işlemcilerini kullanıyor.

https://youtu.be/AtUBeFiWi8Q

Sony tasarımcıları, cihazın elinize en doğal şekilde oturması için mümkün olan en iyi malzemeleri; doku ve kavisi araştırdı. Tüm yeni nesil Sony akıllı telefonlar kıvrımlı cam çerçevesi ile birlikte Sony kullanıcılarının tanıdık olduğu elde tutuşu kolaylaştıran kasa ile karşımıza çıkıyor. Köşeden köşeye ekran özelliğini hayatınızın içine kusursuz biçimde dahil eden birleşik tasarım konsepti, Xperia XA’da da yer alıyor.

xperia-x-predictive-af

Xperia X, X Performance ve XA modellerinin her biri uyumlu son moda kılıfa sahip olup beyaz, grafit siyahı, limon yeşili ve pembe altın renkleriyle 2016’nın yaz aylarından itibaren beğenilere sunulacak.

Zenginleştirilmiş iletişim deneyimleriyle yeni Sony akıllı ürünleri

Yeni Xperia akıllı ürünler ve konseptler, evde ya da yolda nerede olursanız olun bulunduğunuz her durum ve ortama uyum sağlamak için tasarlanmıştır. Sony mobile bu yeni kategoriyi, tercihleri, aktiviteleri ve davranışları anlayan akıllı cihazların yararlı ve içeriksel bilgi sağlaması olarak değerlendiriyor.

sony-xperia-ear-akilli-kulaklik-2

Xperia Ear, hayatın tadını ödün vermeden çıkarmanızı sağlayacak yeni-nesil kablosuz bir kulaklık. Ajanda, hava durumu ve güncel haberlerle kullanıcıyı hareket halindeyken bilgilendiren kulaklık, Sony’nin ses teknolojisi ile çalışıyor, sözlü komutlara cevap verip arama komutu alabiliyor, internette arama yapıp, sözlü mesajı yazıya çevirebiliyor ya da belli bir konuma ulaşmak için rota yönlendirmeleri sağlayabiliyor.

Kulaklık Android akıllı telefona NFC ya da Bluetooth aracılığıyla bağlanarak ilişkili uygulama ile iletişime geçiyor. Bu uygulama ile kullanıcı ayarlarını kişiselleştirebiliyor.

https://youtu.be/-BEMxbjhyMM

Akıllı kulaklık, rahat ve hafif silikon kulak aparatı olarak IPX2 su-koruması ve tüm gün süren pil ömrü ile sürekli kullanım için üretildi. Cihaz, Grafiti siyah rengiyle sunuluyor ve yenilikçi kılıfına yerleştirildiğinde şarj edilebiliyor.

Yeni akıllı ürün konseptleri yapay zeka ile öğrenme, doğal kullanıcı arayüzü ve algılama ile şekillenen bir iletişim vizyonu sunuyor

Xperia Eye, ultra kompakt, giyilebilir geniş-açılı kamera olarak kavramsal bir vizyon: Kıyafete kolayca iliştirebiliyor veya boyun çevresinde giyilebiliyor. Cihaz, Sony’nin beğenilen kamera ve algılama teknolojisini en küçük boyutta sunuyor. Cihaz, 360 derece küresel merceği ile doğal görüntü alanını yakalıyor; 4K çekim ve video yayını sağlayan 21MP Exmor RS mobil imaj sensörü içeriyor. Akıllı objektif kapağı teknolojisi yüz ve ses algılama özellikleri ile teknoloji kaynaklı endişelerinize son verirken hayatın anlarından keyif alıp aynı anda bu anları saklayabilmenizi sağlıyor.

https://youtu.be/n0B_lGEqTy4

Xperia Projektör konsepti, haber ve hikayelerinizi evinizdeki pürüzsüz herhangi bir yüzeyde ailenizle paylaşabilmeniz için doğal ve etkileşimli bir arayüz sunuyor. Akıllı telefon ekranı gibi dokunmaya, sese ve mimiklere yanıt veriyor.

Xperia Agent, kullanıcıya yararlı bilgiler verebilen, iletişim kurmayı ve ev içi gereçlerin kontrolünü sağlayan bir kişisel asistan. Kullanıcısının ilgi alanlarını ve profilini öğrenip durumsal bilgi ve tavsiyeler veriyor. Sony’nin ses teknolojisiyle güç bulan Xperia Agent, birçok komuta yanıt verip içinde bir kamera barındırmasının yanı sıra projektörüyle düz yüzeylere içerik yansıtabiliyor.

RM-X7Bt araç içi Bluetooth® sistemi, kablosuz müzik yayını ve el kullanmadan akıllı telefon özelliklerini kullanmaya imkân sağlıyor

sony-RM_X7BT-arac-ici-bluetooth-sistemi

Sony’nin ses teknolojisini kullanan araç içi bluetooth kumandası RM-X7BT, kablosuz müzik yayını sağlarken sürüş esnasında akıllı telefon fonksiyonlarını aktifleştiriyor. Kablosuz ses yayını ve el kullanmadan arama yapabilen ‘adaptör’ modülünden oluşan RM-X7BT, bu özellikleriyle güvenli sürüş halindeyken navigasyon gibi akıllı telefon fonksiyonlarına erişimi kolayca sağlıyor.
RM-X7BT araç içi bluetooth sistemi 2016 yazından itibaren görücüye çıkacak.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.