Teknoloji halâ satın alınabilir mi?

Bireylerin yaşam alışkanlıkları teknoloji ile birlikte değişmeye devam ediyor. Ev içi yaşantılardan iş hayatına, günlük rutinlerden temel ihtiyaçlara dek birçok noktada teknolojinin desteği göz ardı edilemez. Söz konusu destek bireysel bir istekle mi hayatımıza yerleşiyor yoksa teknolojinin hayatımızda kapladığı alan nedeniyle zorunlu mu kılınıyor tartışılır elbette. Ama bir gerçek var ki, teknolojik cihazlar olmadan ortalama bir kent yaşantısı sürdürmek pek mümkün görünmüyor.

Bu noktada teknolojinin hayatımızdaki yerini tartışırken belki de hepimizin aklına ilk gelen konu, teknolojik ürünlerin satın alınabilirliği tartışması. Her geçen gün gelişen teknoloji, ortaya çıkardığı yeni özellikleri cihazların donanımına veya tasarımına eklemeye devam ediyor. İşimize yaramaya devam eden cihazlarımız söz konusu gelişmeler sebebiyle belki de artık gözümüze eski görünüyor.

İhtiyaç veya istek, ne olursa olsun teknoloji alışverişi yapmaya devam ediyoruz ve edeceğiz gibi de görünüyor. Peki ama nasıl? Teknolojinin her geçen gün büyüyen gelişim arzusu doğal olarak hayatımıza yerleşen cihazlarda da belirli yenileme ihtiyaçları doğuruyor ve bu yenilemeler doğal olarak bir maliyet çıkarıyor.

Özellikle Türkiye gibi, teknolojik altyapısını kendi üretmeyen, teknoloji üretme noktasındaki adımlarını çok sonra atmaya başlayan ülkelerde üretim bandının maliyeti çok yüksek oranda artmaktadır. Buna bağlı olarak teknolojiyi dışarıdan satın alan bir yapının hem ekonomik noktada hem de üretimsel noktada yaşayacağı sıkıntılar adeta bir pamuk ipliğine bağlı.

Bilindiği üzere, chip krizi gibi tartışmalar bu noktada teknoloji üretmeyen ülkeleri direkt oyun dışı bırakabilir ve bizler de bu durumdan ciddi manada etkilenebiliriz. Bununla birlikte bir diğer önemli etken de ülkedeki döviz kuru artışı. Özellik geçtiğimiz bir yıl içerisindeki önlenemez yükseliş direkt ve ilk olarak ithal edilen ürünlerin fiyatlarına yansıdı. Bu noktada en çok etkilenen sektörler teknoloji temelli üretim yapanlar oldu.

Üretimle birlikte, söz konusu ürünlerin direkt olarak yurtdışından temin edildiği sektörler de mevcut. Özellikle bu sektörlerdeki fiyat artışları takip edilemez düzeylere geldi denebilir. Kur temelli bir fiyat politikasına sahip olan teknolojik ürünlerin satın alınabilirliği tam da bu noktada gerçekten tartışılmaya açılıyor denilebilir. Çünkü hayatımızın temel ihtiyaçlarına yön veren teknolojik ürünler için satın alınabilirlik çıtası bu gibi gelişmelerle çoktan aşıldı diyebiliriz.

Peki ne olacak?

Bu noktadan itibaren fiyatların kısa vadede eski düzeyine gelmesini beklemek pek doğru bir tercih olarak görünmüyor. Hayatımızın temel ihtiyaçları noktasında önemli bir konuma gelen teknolojik cihazların kullanımını azaltsak bile özellikle kent yaşamında tamamen hayatımızdan çıkarmak pek olası değil. Bu nedenle belki de elimizdeki teknolojik cihazların kıymetini bilerek, bazı noktaları da göz artı etmeyerek yeni bir rutine adım atmalıyız. Bununla birlikte bir başka deneyim de ikinci el alışveriş olabilir elbette…

Temiz kullanmak

Teknolojik cihazlar, fiyat skalaları ne olursa olsun, hassas ürünler olduğundan dolayı her zaman nazik ve dikkatli bir kullanımı hak etmektedirler. Özellikle cep telefonu gibi günün her saati elimizde olan cihazlarda dikkatli bir kullanım süreci önemli bir katkı sunabilir. Dikkatli kullanımdan kasıt elbette ki sadece düşürmemek veya çarpmamak değil. Şarj deneyimini cihazın özelliklerine uygun şekilde sürdürmek, haddinden fazla iş yapmaya çalışmamak ve uzun kullanım süreleri ile cihazın donanımına pek de yüklenmemek…

Düzelecek gibiyse tamir ettirmek

Teknolojik cihazlar belirli donanım özellikleri noktasında geri döndürülemeyecek kayıplar yaşayabiliyor ancak birçoğu da tamir sürecinin ardından tekrar kullanılabiliyor. Eğer kullandığınız cihaz tamir edildikten sonra yola devam edebilecek düzeyde ise kullanmaya devam edebilirsiniz.

Akıllı alışveriş ile en ucuzunu yakalamak

Elbette söz konusu ekonomik değişimler fiyatları etkilemekte ve teknolojinin ulaşılabilirlik seviyesini yükseltmektedir. Ancak yine de belirli indirim ve kampanyalar ile teknoloji alışverişi yapmaya devam edebilirsiniz. Bu noktada yüzlerce e-ticaret platformu arasında fiyat takibi yapmak ve satın almak istediğiniz ürünün en ucuz seçeneklerini bulmak kolay olmayabilir. Bu noktada fiyat karşılaştırma siteleri yardımı ile en ucuz fiyatlara ulaşabilir ve teknolojinin hala ulaşılabilir olduğu indirim anlarını yakalayabilirsiniz!

https://www.akakce.com/