2020 Tokyo Olimpiyatları’nda madalyalar eski akıllı telefonlardan yapılacak

2020 Tokyo Olimpiyatları’nda sporcuların alacakları madalyalar, eski akıllı telefonlardan geri dönüşüm ile elde edilen materyaller ile üretilecek.

 

Teknoloji çağını yaşadığımız bu günlerde hem üretim hem de tüketim tavan yapmış durumda. Elektronik ürünlerin bu denli artması, bir sorunu da beraberinde getiriyor: e-atıklar.

Bu soruna dikkat çekmek amacıyla 2020 Tokyo Olimpiyatları‘nda sporculara verilecek olan madalyalar, geri dönüşüme gitmiş akıllı telefonlardan elde edilen materyallerden üretilecek. Bildiğiniz gibi hemen hemen bütün elektronik cihazlarda belli bir miktarda altın, platin, nikel, platinyum ve gümüş gibi materyaller yer alıyor.

Japon mobil operatörü NTT Docomo ve Japonya Çevre Sanitasyon Merkezi’nin işbirliği ile birlikte, insanlardan geri dönüşüme yardımcı olmaları ve eski ürünlerini vermeleri isteniyor.  Hedef ise bu kampanya kapsamında geri dönüşüme verilen telefonlardan 8 ton metal çıkartmak.

Daha önce Olimpiyat madalyalarının geri dönüşümden elde edildiğini görmüştük ancak 2020 Tokyo Olmpiyatları, tüm altın madalyaları geri dönüştürülmüş metalden olması açısından ilk olacak. Şu anda bu kampanya için ülke genelinde 2,400 mağaza, ger dönüşüm noktası olarak görev yapacak.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+ ve Instagram‘da takip edin. Güncel videolarımız için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here