Truecaller ile istenmeyen telefonlara ve mesajlara son verin

Truecaller ve Truemessenger, İstenmeyen numaraları ve mesajları engellemek isteyenlerin imdadına koşuyor

İstenmeyen numaralardan gelen çağrı ve kısa mesajlar, birçok cep telefonu kullanıcısının en büyük sorunları arasında. Her ne kadar Android telefonlarda numara engelleme işlevi olsa da, her numara engellenemediği gibi, bu işlevler her zaman güvenilir şekilde çalışmıyor.

Veritabanında bulundurduğu 2 milyarı aşkın telefon numarası ile istenmeyen çağrıların belirlenmesi ve engellenmesi konularında dünya lideri olan Truecaller, telefon üreticilerinin yapamadığı birçok işlevi barındırıyor. Çağrı ve kısa mesaj engelleme işlevleri hemen her Android telefonda bulunsa da, çoğu zaman bu işlevler kullanıcı dostu olmuyor ve her numara engellenemeyebiliyor.

Android telefonların hemen hemen tümünde olan çağrı engelleme işlevi, kullanıcı ancak aramayı cevaplayıp, arayanın kim olduğunu öğrendikten sonra çalışıyor çünkü şebeke tarafından arayan bilgisi iletilmiyor. Bu durum, kullanıcının vakit kaybetmesi veya o sırada yaptığı iş üzerindeki dikkatinin dağılması için yetiyor. Kimi zaman ise, özellikle yurtdışından gelen aramalar ile halk arasındaki yaygın kullanımı ile “kontör dolandırıcılığı” yapanlar açısından telefonun bir kere açılmış olması zaten yetiyor. Bundan sonra numara engellense bile dolandırıcılık gerçekleşmiş oluyor.

truecaller-truemessenger-istenmeyen-telefon-ve-mesajlari-engelleme-uygulamasi-3

Truecaller uygulaması, kullanıcılara daha telefonu cevaplamadan arayanın kim olduğunu, diğer Truecaller kullanıcılarının bu numarayı engelleyip engellemediğini, arayanın hangi GSM operatöründen, hangi şehirden ve ülkeden aradığını gösteriyor. Böylece kullanıcılar hiç telefonu açmadan kim tarafından arandıklarını biliyor ve buna göre cevaplamayı ya da cevaplamamayı seçme özgürlükleri oluyor. Kullanıcılar ayrıca, Türkiye’deki 3 milyonu aşkın Truecaller kullanıcısının deneyimlerine güvenip, kullanıcı topluluğu tarafından spam olarak bildirilen numaralardan hiç çağrı almamayı da tercih edebiliyorlar.

Truecaller uygulamasının başka bir avantajı ise, spam olarak işaretli bir numaradan kullanıcıların gerçekten önemli bir arama beklediği durumlarda ortaya çıkıyor. Android işletim sistemi veya telefon üreticilerinin sağladıkları uygulamalar telefon numaralarını koşulsuz engellerken, Truecaller ile spam olarak işaretli bir numaradan yine de çağrı almak tercih edilebiliyor.

SMS’lerde çözüm Truemessenger’da

Android telefonlarda kısa mesajlar da engellenebiliyor, ancak bu yalnızca kısa mesajın geldiği telefon numarası kullanıcıya gösteriliyorsa mümkün oluyor. Reklam ve pazarlama amaçlı spam mesajlar gönderen çoğu şirket GSM şebekeleri ile anlaşmalı oldukları için telefon numarası yerinde doğrudan mesaj başlığı ve gönderen şirketin adı yazabiliyor. Bu gibi durumlarda Android telefonların engelleme uygulamaları bir telefon numarası görmedikleri için engelleme yapamıyor.

truecaller-truemessenger-istenmeyen-telefon-ve-mesajlari-engelleme-uygulamasi-2

Truecaller veritabanını kullanan Truemessenger uygulaması, her türlü kısa mesajı engelliyor. Engellenen mesajları ayrı bir klasör içerisinde tutan ve ancak kullanıcı isterse bu mesajları gösteren Truemessenger, böylece önemli olabilecek ama engelleme filtresine takılmış mesajları hala ulaşılabilir kılıyor. Kullanıcılar isterlerse farklı filtreler oluşturabiliyor, engellenmiş bir mesajın bir daha engellenmemesini sağlayabiliyor.

Truecaller uygulamasını Android, iOS ve Windows Phone işletim sistemli cihazlarla kullanabilirsiniz.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.