Turkcell 4.5G’de 1200 Mbps hıza ulaştı

1 Nisan 2016 itibariyle Turkcell’lilere 375 Mbps’e varan hızlarda 4.5G hizmetini sunmaya hazırlanan Turkcell, sonrası için de hazırlıklarına durmaksızın devam ediyor.

4.5G İhalesi’nde (IMT-A Uluslararası Mobil Telekomünikasyon Yetkilendirmesi İhalesi) en fazla frekansı alan Turkcell, Türkiye’de 5 taşıyıcı birleştirilerek gerçekleştirdiği ilk 4.5G testinde 1200 Mbps hıza ulaşarak rekor kırdı. Turkcell’in sahip olduğu frekansların kullanıldığı testte, Huawei’nin geliştirdiği yeni teknoloji, Türkiye’de ilk defa başarılı bir şekilde test edildi. Turkcell’in Küçükyalı’daki merkezinde yapılan test sırasında ulaşılan 4.5G hızının piyasadaki en güncel akıllı telefonların desteklediği maksimum hızın 4 katından daha yüksek olması dikkat çekti.

Kuruöz: “Turkcell en hızlı olmaya devam edecek”

4.5G’de Türkiye’de ilk defa 5 taşıyıcı birleştirme teknolojisi ile 1000 Mbps hızların aşıldığı testin ardından konuşan Turkcell Genel Müdür Yardımcısı İlker Kuruöz, “4.5G ihalesinin ardından, aldığımız frekanslar ile önümüzdeki yıllarda cep telefonunda 1000 Mbps’in üzeri hızlara sunmaya başlayacağımızı söylemiştik. Bugün burada bunun Türkiye’deki ilk, dünyadaki ise ilk testlerinden birisini başarı ile gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz. Ulaştığımız rekor hız sadece 4.5G’nin en hızlısı değil, 5G’nin öncüsü olduğumuzu göstermesi açısından da oldukça önemli. 4.5G’de en fazla frekansı almış olmamız hem önümüzdeki dönemde bize çok esnek bir oyun alanı sunacak hem de rakiplerimize göre hep daha yüksek mobil internet hızlarını sunabilmemizi sağlayacak önemli bir araç olacak.” dedi.

Turkcell-GMY-Ilker-Kuruoz

“375 Mbps ile başlayacağız, 1000 Mbps üzeri hızlarla devam edeceğiz”

Gelecekte çoklu taşıyıcı birleştirme teknolojisinin frekansların etkin kullanımında çok önemli bir özellik olduğunu sözlerine ekleyen Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Kuruöz konuşmasını şöyle sürdürdü: “Kullanılacak frekans miktarı ne kadar fazla olursa sunalacak hız da o kadar yüksek olacak. 1 Nisan’da 4.5G’yi 3 taşıyıcıyı birleştirerek 375 Mbps’lere varan hızlarda sunabilen tek oyuncu olacağız. Sonrasında 5 taşıyıcı ile 1000 Mbps üzeri hızları sunabilen yine ilk oyuncu Turkcell olacak. Bugün buradaki testte kullandığımız spektrum genişliği rakiplerimizin elinde yok. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte çok da uzak olmayan bir gelecekte ise çok daha fazla sayıda frekansı, çok daha gelişmiş teknolojiler ile birleştirerek daha efektif kullanmaya başlayacağız. Bu yolculuğun sonu 5G’ye çıkacak.”

Turkcell 1000 Mbps üzeri hızlara nasıl ulaştı?

Türkiye’nin Taşıyıcı Birleştirme Teknolojisi (Carrier Aggregation) kullanılarak 5 taşıyıcılı internet teknolojisi ile yapılan ilk test kapsamında, Turkcell 4.5G ihalesinde aldığı yeni frekanlarla beraber 1800 MHz bandından 29.8 MHz (20 MHz + 9.8 MHz), 2100 MHz bandından 30 MHz (20 MHz + 10 MHz) ve 2600 MHz bandından 20 MHz olmak üzere toplamda 79.8 MHz frekans kullanıldı. 4.5G’de yüksek hız ve kapasite sunmak için en fazla tercih edilecek olan bantların kullanıldığı test sonucunda elde edilen 1000 Mbps üzeri hızların 2016 yılı sonu itibariyle Turkcell şebekesinde desteklenmeye başlanacağı açıklanırken, bu teknolojiyi destekleyen ilk akıllı cihazların ise 2017 yılı ortasına doğru satışa sunulacağını tahmin ediliyor. Böylece Turkcell’liler bugün 63.3 Mbps’ye varan 3G hızına göre yakın gelecekte 19 kata kadar daha hızlı mobil interneti kullanmaya başlayacaklar.

turkcell-1200+mbps

Akıllı cihazların 4.5G’yi desteklemesi gerekiyor

Kullanıcılar 4.5G’de, kullandıkları akıllı cihazların desteklediği maksimum hız limiti kadar yüksek hızları görebilecekler. Bu durumun altını çizen Turkcell Genel Müdür Yardımcısı İlker Kuruöz, “Biz de terminal tarafında desteklenen en yüksek hızları altyapı tarafında da destekleyeceğiz ve terminal tarafındaki gelişmelere paralel olarak 4.5G altyapımızı da sürekli geliştireceğiz. Amacımız sadece Türkiye’nin değil, dünyanın en güçlü 4.5G altyapılarından birisini Türkiye’de hayata geçirmek” dedi.

Turkcell’in 1200 Mbps hıza ulaştığı test Turkcell’liler için ne ifade ediyor?

·        Bugünün mobil internet hızı: Günümüzde kullandığımız mobil iletişim altyapısında ülkemizde ulaşılabilen en yüksek 3G mobil internet hızı olan 63 Mbps hıza Turkcell T50 ile ulaşılabiliyor. Diğer popüler akıllı telefonların 3G’de ulaşabildiği en yüksek hız ise 43.2 Mbps’ye kadar çıkabiliyor.

·        1 Nisan 2015’te 6 kat daha hızlı: 1 Nisan 2016 itibariyle 4.5G altyapısı devreye girecek ve ilk etapta Turkcell’liler mobilden 375 Mbps’ye varan hızlara ulaşabilecek. Bugünün teknolojisiyle kıyaslandığında bu 6 kat daha hızlı mobil internet demek.

·        2017 ve sonrasında 19 kat daha hızlı: Turkcell’in 4.5G altyapısına yapacağı yatırımlarla kısa zaman içerisinde hedefi, Turkcell’lilere mobilden 1000 Mbps ve üzeri hızları sunmak olacak. Yapılan teste erişilen 1200 Mbps hızı destekleyen akıllı cihazlar 2017 yılında kullanılmaya başlanacak ve Turkcell’lilerin mobil internet deneyimi bugüne kıyasla yaklaşık 19 kat daha hızlanmış olacak.

Turkcell-GMY-Ilker-Kuruoz-1200mbps

4.5 G ile hayatımız değişecek

Her Yer Ofis Şirketler ve çalışanlar, işlerini her yerde ve kesintisiz yürütebilecek, ihtiyacı olan bilgilere ve dosyalara anında ulaşabilecek.

Nesnelerin İnterneti (Makinelerarası İletişim) ve Bulut Bilişim, gerçek potansiyelini mobil ultra genişbant sayesinde gösterecek. Akıllı şehir ve akıllı ev altyapıları kusursuzca çalışabilecek, hayatımızın her alanında yüksek verimlilik ve büyük kolaylık sağlayacak. Dosyaları indirmek yerine anında çevrimiçi ulaşabileceğiz.

Gündelik hayatta da bir çok işimizi ve etkinliğimizi mobilden daha fazla yapmaya başlayacağız, bu da kullanım alışkanlıklarımızı ve tüm sektörleri dönüştürmeye devam edecek (televizyonculuktan reklama, videodan eğitime her alanda.)

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.