Vulkan 1.0 nedir, ne işe yarar?

AMD Radeon Teknoloji Grubu, grafik dünyasına damga vuracak Vulkan 1.0 teknolojisinin duyurusunu yaptı. 

Uzun süredir üzerinde çalışılan ve grafik tutkunlarının yakından takip ettiği konulardan biri olan Vulkan 1.0, bugün AMD tarafından detaylı bir duyuruyla açıklandı. Bu teknolojiyle birlikte Radeon Software sürücü paketini güncelleyecek olan AMD, PC oyun geliştiricileri için de, oyuncular için de çok önemli bir adım atmış olacak. Oyunlarda çok daha zengin grafik deneyimi, ekran kartlarında daha yüksek verimlilik sunacak olan teknoloji hakkındaki resmi duyuru sizlerle:

Basın Duyurusu

AMD Radeon Teknoloji Grubu (RTG), Vulkan 1.0’ın yakın gelecekte Khronos Group tarafından yayınlanacak olmasından büyük heyecan duyuyor. Biz bu yolculuğa 2014 yılının Haziran ayında Mantle üzerine geliştirdiğimiz XGL teklifini verdiğimizde başladık. Teklif OpenGL Next çalışma grubu tarafından kabul edildikten sonra AMD, spesifikasyon editörü olarak projeye dahil oldu. Vulkan 1.0 API özelliklerinin pazara sunulması ile beraber biz de Vulkan API özellikli Radeon Software sürücümüzün beta versiyonunu yayınlayacağız. Radeon grafik donanımları ile uyum içerisinde çalışan bu yeni sürücümüz PC oyun geliştiricilerinin geçmiş yazılım darboğazlarını kaldırarak yeni zengin oyun deneyimlerine fırsat sunmalarını sağlıyor.

vulkan-opengl

Endüstri tarafından şekillendirilen, OpenGL’i bütünleyen, Mantle’ın varisi Vulkan, düşük işletim yüklü grafik API’si olarak yazılım geliştiricilere performans, verimlilik, Radeon GPU ve çok çekirdekli CPU’ları etkin bir şekilde yönetme fırsatı veriyor. Vulkan, oyunun donanımdan talep ettiklerini analiz etmesi için GPU veya CPU tarafından gerçekleştirilen arka plan görevi olan API ek işletim yükünü OpenGL’e nazaran ciddi bir oranda azaltıyor. Bu ek işletim yükününün azaltılması, donanıma performans, görüntü kalitesi ve faydalı özellikler sunmak için daha fazla zaman sağlıyor. Windows® 7, Windows® 8.1, Windows® 10, Android, ve Linux işletim sistemlerini destekleyen
Vulkan aynı zamanda daha önceden OpenGL üzerinden erişilemeyen GPU donanım özelliklerini de gün yüzüne çıkarıyor.

Khronos Group’u oluşturan donanım ve yazılım şirketlerinin dahil olduğu konsorsiyum ile beraber AMD, milyonlarca kullanıcıya birçok işletim sistemi üzerinden en güncel ve en güzel oyun işleme teknolojilerini sunmayı hedefliyor.

amdmantle

Konu ile görüşlerini belirten AMD Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Radeon Technology Teknoloji Grubu Baş Mimarı Raja Koduri “Vulkan 1.0’ın yayınlanması geliştiriciler için ileri atılmış büyük bir adım. Mantle’dan türetilen Vulkan API, platformlar arası uygulamalara düşük ek işletim yükü ve yüksek performanslı grafik API’sinin faydalarını getirecek. Açık ve ölçeklenebilir teknolojiler AMD’nin odak noktası olmaya devam ediyor. Khronos Group’un bir üyesi olarak AMD, donanım ve yazılım endüstri liderleri ile birlikte oyun dünyasındaki bir sonraki evrimi başlatacak Vulkan API’sini geliştirmekten gurur duyuyor” dedi.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.