Whatsapp artık tamamen ücretsiz

Yaklaşık bir milyar kişi tarafından kullanılan Whatsapp, 1$’lık yıllık ücretini ortadan kaldırdı.

Whatsapp uygulaması mobil cihaz sahipleri için en önemli uygulamalardan biri. SMS çağını bitiren iletişim platformu olarak nitelendirebileceğimiz uygulama, teknoloji dünyasında yeni bir dönem başlatmıştı. 2010 yılında hizmete başlayan uygulamayı kullanmak bir sene boyunca ücretsizdi. Bir senenin ardından kullanıcılar ülkeden ülkeye değişen şekilde 1$, 1€ ya da gibi küçük bir dönemsel ücret ödeyerek mesajlaşmaya devam ediyordu. Bizler son dönemde bu uygulamayı herhangi bir ücret ödemeden kullanıyor olsak da, yapılan duyuruyla Whatsapp’ın tamamen ücretsiz hale geldiği belirtildi.

Whatsapp

Uygulamanın neden ücretsiz hale getirildiği hakkındaki sorulara firma tarafından açıkça yanıt verildi. Yetkililer, dünya çapında neredeyse tüm ülkelerde, yaklaşık bir milyar kişi tarafından kullanılan mesajlaşma uygulamasının, kredi ya da banka kartı olmayan kullanıcılara sorun oluşturduğunu belirtti.

Facebook tarafından milyarlarca dolara satın alınmıştı

Whatsapp, 2014 yılında Facebook tarafından 4 milyar USD nakit, 12 milyar dolar USD hisse senedi ve 3 milyar USD sınırlandırılmış hisse senedi karşılığında satın alınmıştı. Dünyanın en popüler mesajlaşma araçlarından biri olan uygulama, günümüzde yazılımcılığın ve mobil uygulama geliştirmenin ne kadar değerli olduğunu bir kez daha göstermişti.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.