Orange Pi PC: 15 Dolar’a kişisel bilgisayar

15 Dolar’a satılan Orange Pi PC, şimdilik dünyanın en ucuz kişisel bilgisayarı

Çinliler, dünyanın en ucuz elektronik ürünlerini bile taklit etmekten çekinmiyorlar. Geçtiğimiz yıllarda piyasaya çıkan ve 35 $’lık fiyat etiketiyle mucitleri sevindiren Raspberry Pi bile, Çinlilerin gazabından kurtulamadı. Shenzhen Xunlong Software limited şirketinin kayıtlı markası Orange Pi, teknoloji tutkunlarının cep harçlığı sayılacak fiyatlarla kişisel bilgisayar edinmesini sağlıyor.

Şirketin en yeni ve en ucuz bilgisayarı Orange Pi PC sadece 15 $’lık fiyat etiketiyle satışa sunuluyor. Kullanıcının bu fiyat karşılığında elde ettiği bilgisayarın teknik özellikleri saymakla bitmiyor.

Orange Pi PC’nin teknik özellikleri

orange-pi-pc-800-2

İnternette yaklaşık 45 TL’ye satılan Orange Pi PC’nin merkezinde, Allwinner  marka tek çekirdekli mobil çipset yer alıyor. 1,6 GHz frekansta sınırlandırılan tek bir ARM Cortex-A7 CPU çekirdeği ve Mali-400 GPU içeren Allwinner H3 işlemcinin 4K kalitesinde video oynatabildiği söyleniyor.

Fiyatına göre başarılı gördüğümüz yonga setine 1 GB DDR RAM ve microSD kart desteği ekleniyor. Mikro bilgisayarın giriş çıkış arayüzünde 3 USB 2.0 girişi, micro USB OTG yuvası, HDMI bağlantısı, 100Mbit Ethernet yuvası gibi özellikler göze çarpıyor. Harici kamera modülü için bağlantı noktası da içeren aygıt, kızılötesi alıcı, video ve ses çıkışı gibi teknik detaylarla zenginleştirilmiş.

Minicik bir baskı devreye sığan Orange Pi PC, Raspberry Pi OS’nin yanı sıra, standart Linux ve Android işletim sistemleriyle de uyumlu. Cihazın Wi-Fi veya Bluetooth gibi kablosuz bağlantı sunmayışı, birçok kullanıcıyı üzecektir. Bununla birlikte, bahsi geçen özelliklerin yokluğu USB bağlantılı Wi-Fi antenleriyle ve Bluetooth dongle’larıyla kolaylıkla giderilebilir.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.