6. Nesil Intel Core M işlemcilerin detayları

Intel’in 6. Nesil Core M işlemcileri hangi teknolojik gelişmelerle geliyor? Bu işlemciler mobil cihazlara ne kadar hız kazandırabilir? Detaylar sizlerle.

Intel birkaç gün içerisinde Skylake serisi masaüstü ve mobil işlemcileri piyasaya sürmüş olacak. Mobil Skylake işlemciler Skylake-H, Skylake-U ve Skylake-Y şeklinde üç aile olarak piyasaya sürülecek. Her biri fansız çalışacak ve çok düşük güç tüketecek olan 6. Nesil Core M işlemciler arasında Skylake-H serisi orta seviye güç ile maksimum performansı vaat edecek. Yani bu seri, 6. Nesil Core M ailesinin en güçlü ürünlerini bünyesinde barındıracak. U ve Y serisi Skylake mobil işlemciler çok düşük güç tüketimiyla çalışacak. Bu işlemciler daha çok Ultrabook’lar gibi çok ince bilgisayarlara güç verecek.

Skylake-Y işlemciler yeni bir markalandırma stratejisiyle karşımıza çıkacak. Intel, bu seriyi Core M3, Core M5 ve Core M7 olarak, tıpkı masaüstü ve dizüstü işlemci modellerindeki 3-5-7 serileri gibi dallara ayıracak. Diğer taraftan 6Y30, 6Y54, 6Y57 ve 6Y75 gibi model numaraları da bulunacak. Burada Y harfinden sonra gelen sayı işlemcinin hangi “M” serisine ait olduğunu gösterecek. Aileleri, serileri ve model adlarını bir kenara bırakacak olursak 6. Nesil Core M mobil işlemcilerin her biri 2 çekirdeğe, paylaşımlı 4MB L3 tampon belleğe, Intel HD 515 (Minimum 300MHz) grafik işlemciye ve Audio DSP teknolojisine sahip olacak. Bu işlemcileri birbirinden ayıran özellikler işlemci ve grafik işlemci saat hızları olacak.

6-nesil-intel-core-m

Intel Core M3 6Y30 yani serinin en düşük seviyedeki işlemcisi 900MHz saat hızına sahip olacak. İşlemci gerekli anlarda saat hızını yükselterek tek çekirdekte 2,2GHz‘e kadar çıkabilecek. Bu işlemcinin grafik birimi saat hızı maksimum 850MHz olacak.

Intel Core M5 6Y54 ve 6Y57 mobil işlemcile 1,1GHz saat hızında çalışacak. Her ikisinin de Turbo Boost frekansı her iki çekirdek için 2,4GHz olacak. Tek çekirdek Boost hızında Core M5 6Y54 2,7GHz, Core M5 6Y57 ise 2,8GHz hızına ulaşabilecek. Core M5 işlemcilerinin grafik işlemci hızı maksimum 900MHz olacak.

Intel Core M7 6Y75 1,2GHz hızında çalışan ve gerektiğinde 3,1GHz‘e kadar yükselebilen güçlü bir mobil işlemci olacak. Bu işlemcinin grafik birimi maksimum 1GHz saat hızıyla çalışacak. Intel Core M7 6Y75, Core M işlemcilerin ulaşabileceği en yüksek hızı kullanıcılara yansıtacak.

Tüm 6. Nesil Core M işlemciler 2 SATA 6Gb/s, 10 PCI-Express, 6 USB2/USB3 ve eMMC 5.0 arayüzlerini kontrol edebilecek işlem gücünü bünyesinde barındıracak. Ayrıca bu işlemciler USB OTG ve Rapid Storage Technology 14 özellikleriyle gelecek. DDR3L-1600 ve LPDDR3-1866MHz belleklerle çalışabilecek olan yeni nesil Core M işlemciler, 4,5 Watt TDP, 3 Watt SDP güç oranlarına sahip olacak. Bu işlemciler gerektiğinde 7 Watt TDP’ye kadar çıkabilecek.

Kaynak: Cpu-World.com

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.