AMD 7nm Navi GPU ve Rome CPU Modellerini Bu Yaz Piyasaya Sürecek

AMD’den 7nm atağı geliyor! Intel ve NVIDIA ile amansız bir rekabet içerisinde olan firma, çok daha güçlü işlemci ve grafik işlemci modelleriyle 2019’a damga vuracak.

AMD bugün basın mensuplarıyla yaptığı kapalı devre konferansta yeni CPU (işlemci) ve GPU (grafik işlemci) planlarıyla ilgili önemli bilgiler verdi. Bu bilgiler doğrultusunda uzun süredir söylentilere konu olan, 7nm mimarisiyle üretileceği iddia edilen yeni nesil Navi GPU‘lar ve Rome CPU‘lar AMD tarafından onaylanmış oldu.

AMD’nin Rome serisi işlemcileri şu an piyasada bulunan Ryzen 2 işlemcilere göre çok daha düşük güç tüketimine ve çok daha yüksek performans verimliliğine sahip olacak. Şu an piyasada bulunan Ryzen 2 işlemciler 12nm mimarisiyle üretilmişlerdi. Rome işlemcilerin 7nm’ye inecek olması daha fazla transistör, daha düşük güç tüketimi, daha az ısınma ve tabii ki daha yüksek performans demek.

4K çözünürlük ve sanal gerçeklik için doping geliyor

AMD 7nm Navi GPU ve Rome CPU Modellerini Bu Yaz Piyasaya Sürecek

AMD Navi grafik işlemcilerse tıpkı Rome işlemciler gibi 7nm teknolojisiyle üretilecekler. Daha küçük boyutlu transistörlerin daha verimli çalışması sayesinde bu grafik işelmcileri kullanan ekran kartları çok daha az güç tüketecek. Bir bakıma artık 4K çözünürlük ve VR (Sanal Gerçeklik) çağı için daha sağlam adımlar atılıyor diyebiliriz. Bizleri heyecanlandıran bir başka detay ise boyutları küçülen transistörler sayesinde çok daha verimli APU’lar görebilecek olmamız. AMD’nin yeni GPU ve CPU modellerini merakla bekliyoruz.

AMD tarafından yapılan açıklamaya göre Rome CPU ve Navi GPU modelleri 2019 yılının üçüncü çeyreğinde, yani Mayıs ile Ağustos ayları arasında piyasaya sürülmeye başlanacak. Bu da demek oluyor ki bu yaz ekran kartı ve işlemci piyasasında ortalık epey şenlenecek.