AMD, Navi Mimarisine Sahip RX 5000 Ekran Kartı Ailesini Tanıttı

Computex 2019 fuarın açılışında , AMD Navi ailesinin uzun zamandır beklenen oyun kartlarını tanıttı. Yeni ürünler ise Radeon RX 5000 adını aldı.

Markalaşma meselesinin Navi oyun seçeneklerinin sunumunda en önemli etkilerinden biri olduğunu hatırlamakta fayda var. Başlangıçta AMD’nin üç bin serinin sayısal endekslerini kullanmış olmasına rağmen, şirket sonuçta Radeon RX 5000 adında bir ürün tanıttı. İsmin fikri, AMD‘nin bu yıl kutladığı 50. yıl dönümü temasını oynuyor olması. Ek olarak, ilginç bir ayrıntı daha ortaya çıktı. Radeon RX 5000 grafik kartı, (7 yıl önce) Graphics Core Next (GCN) Radeon DNA (RDNA) adı verilen yeni GPU mimarisine dayanıyor olması.

Görünüşe göre, RDNA mimarisi, grafik işlemcisinin temel biriminin yeni bir tasarımını sunuyor. Hesaplama birimi, enerji verimliliği ve saat döngüsü başına performans açısından bir gelişme ile sonuçlanıyor. Ek olarak, AMD, gecikmeleri azaltması, verimliliği artırması ve güç tüketimini iyileştirmesi gereken, RDNA’da yeni bir çok düzeyli önbellek hiyerarşisi uyguladı. Aynı zamanda, optimize edilmiş grafik çekirdeği RDNA, yeni ekran kartlarının öncekinden daha yüksek saat frekanslarında ve nihayetinde daha yüksek bir performans seviyesi sağlamak için çalışmasına izin veriyor. Aynı zamanda, GCN mimarisine sahip yongalarla karşılaştırıldığında, Navi daha kompakt bir yarı iletken yonga boyutuna sahip, ancak şimdiye kadar üretici bunun detaylarını açıklamadı.

RDNA mimarisi daha ekonomik güç değerleri ile, düşük gecikme sağlamakta. Vega kart mimarisine kıyasla AMD, saat başına spesifik performansta yüzde 25, watt başına spesifik performansta yüzde 50 artış vaat ediyor.

Sunumda açıklandığı gibi, RDNA mimarisinin ilk uygulama noktası Radeon RX 5700 adında ekran kartlarının ilk yayınlayan Radeon RX 5000 serisi grafik kartları olacak. Tüm seri, 7 nm işlem teknolojisi kullanılarak üretilen 7 nm Navi yongalarına dayanacak. Üretim ise TSMC firması yapacak.

Radeon RX 5000 serisinin temsilcilerinin çok dikkat çekici bir özelliği PCI Express 4.0 veri yolu için destekleri olacağı. AMD, daha fazla bant genişliğine sahip ara birimin yeni bir sürümüne geçme fikrini aktif olarak destekliyor ve Radeon RX 5000, X570 yonga setine dayanan üçüncü nesil Ryzen işlemciler ve anakartlarla birlikte şirketin sunduğu eko sisteme mükemmel bir şekilde uyum sağlayacak.

Konuşmasında, AMD başkanı Lisa Su Navi çipine dayalı oyun video kartının çalışmasını kısaca gösterdi. Radeon RX 5700 ekran kartı, Strange Brigade oyunundaki NVIDIA GeForce RTX 2070 benchmark ile karşılaştırıldı. Bu durumda, beklenen yenilik AMD ekran kartında %10 daha hızlıydı.

AMD, Temmuz ayında Radeon RX 5700 ekran kartı satışına başlamayı planlıyor, ancak henüz kesin bir tarihte açıklanmadı. Yine de AMD, Eavi fuarında düzenlenecek ve 10 Haziran 2019‘da gerçekleşecek olan Next Horizon Gaming özel etkinliğinde Navi’nin özellikleri, fiyatları ve performansı hakkında daha fazla bilgi vereceğini belirtti.