AMD Radeon ve DirectX 12 uyumuna sahip oyunlar hangileri?

DirectX 12 destekli oyunları sabırsızlıkla bekleyen bir AMD Radeon ekran kartı kullanıcısıysanız bu oyunlara mutlaka göz atın.

Son dönemde sıkça duyduğumuz DirectX 12 teknolojisi, Windows 10’un piyasaya sürülmesiyle birlikte teknoloji tutkunlarının hayatında yerini aldı. Ekran kartlarımızın daha detaylı grafikleri daha yüksek performansla işlemesini sağlayacağı için çok büyük önem taşıyan DirectX 12 teknolojisinin hangi oyunlarda avantaj sağlayacağını merak ediyorsanız AMD tarafından önemli bilgiler var. Tuned for Radeon Graphics, yani AMD Radeon grafik birimleri için optimize oyunlar hakkında detaylı bilgiler AMD tarafından duyuruldu.

Tuned for Radeon Graphics (Radeon Grafik Birimleri için Ayarlanmış) başlığıyla tanıtılan DirectX 12 destekli oyunlar şu şekilde listelendi:

AMD Radeon GPU’lara özel Asynchronous Compute (Eş Zamansız İşlem) avantajı

Oyunların ardından gelelim DirectX 12 ve AMD Radeon optimizasyonuyla kazanacağımız avantajlara. AMD tarafından belirtilen en önemli avantaj, Asynchronous Compute yani Eş Zamansız İşlem teknolojisi. PC oyunlarında karşılaştığımız gölgelendirme, ışıklandırma, yapay zeka, fizik ve lens efektleri ekrana yansımadan önce grafik kartımızın donanımı doğrultusunda çoklu işlem aşamalarından geçerler.

directx-11-ekran-karti-davranisi
DirectX 11’de gecikme yaşatan sıralı işlem mantığı

Geçmişte bu çoklu aşamalar, yukarıdaki görselde görebileceğiniz üzere sırayla gerçekleşmek zorundaydı. Ekran kartları bir objenin görüntüsünü işleme esnasında API tarafından verilen işlem komutları doğrultusunda sıralı işlemler gerçekleştirirlerdi ve bu gidişatta yaşanacak küçük bir tekleme, gelecek işlemlerin gecikme yaşamasına sebep oluyordu. Oluşan bu gecikmelere “bubbles” yani kabarcıklar adı veriliyordu.

AMD Radeon Eş zamansız işlem teknolojisinin avantajı
Eş zamansız işlem teknolojisinin avantajı

AMD Radeon GPU’ların rakiplerinden ayrıldığı nokta, Graphics Core Next mimarisiyle gelen ve bu gecikme kabarcıklarını doldurmayı sağlayan Eş Zamansız İşlem teknolojisi. Radeon GPU’lar, bu teknoloji sayesinde API’dan gelen işlemlerin sıraya göre değil, uygunluğa göre işlenmesini sağlayarak DirectX 12 potansiyelini en üst seviyeye taşıyor. Bunun yanı sıra VR (Sanal Gerçeklik) gibi yüksek işlem yükü ve işlem sıralaması gerektiren bir teknolojide büyük avantaj vaat ediyor. Bu etkileyici teknoloji, şu an sadece AMD Radeon grafik işlemcilerde kullanılabiliyor.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here