HTC 10, testte Galaxy S7 ve LG G5’in gerisinde kaldı

HTC 10 teknik özellikleri ve performans testi sonuçları GFXBench platformunda görüldü

HTC’nin Türkiye’deki hayran kitlesi son derece kalabalık. Pek çok kullanıcı, Android platformuna ilk olarak bu markayla adım attı. Tayvanlı şirketin bu yıl da iddialı bir cihaz tanıtmasını bekliyoruz. 12 Nisan’da tanıtılacağını çoktandır bildiğimiz HTC 10 üst düzey Android’in teknik özellikleri GFXBench‘te paylaşıldı. Cihazın test sonuçları, teknik özellik yönünden son derece benzerlik gösteren Galaxy S7 ve LG G5 gibi amiral gemilerinin biraz gerisinde kalıyor.

HTC 10, donanım yönünden son derece ileri bir akıllı telefon. Ürünün 5,1 inç büyüklükteki ekranı 2560 x 1440 çözünürlükte. Cihaz, Qualcomm‘un bu senenin üst düzey mobil cihazları için geliştirdiği Snapdragon 820 işlemciyi içeriyor. Maksimum 2,1 GHz‘de sınırlandırılan dört çekirdekli mobil çipset, 4 GB RAM ve 32 GB dahili hafızayla destekleniyor.

HTC 10 fotografları Çin'de sızdırıldı

HTC amiral gemisi 10, fotoğraf ve video çekiminde de iddialı. Birçok akıllı telefon markası, son model ürünlerinde ultra yüksek çözünürlüklü sensörler kullanmaktan vazgeçti. Bunlar yerine, ışık başarımı daha yüksek fakat orta çözünürlükte algılayıcılar tercih ediyor. Samsung ve Apple’ın ardından HTC’nin de aynı yolda ilerlediğini görüyoruz. HTC 10’un arka kamerası 12 megapiksel çözünürlükte. 4:3 görüntü oranındaki sensörle 4K UHD kalitesinde video çekmek mümkün. Cihazın 5 MP ön kamerası da 2K QHD kalitede video çekiyor.

HTC 10 mu, Samsung Galaxy S7 mi?

htc-10-vs-samsung-galaxy-s7-gfxbench

Akıllı telefonun GFXBench platformundaki test sonuçları bizi biraz şaşırttı. Ürünün GFXBench Car Chase, Manhattan 3,1, Manhattan, T-Rex ve Tesselation testlerindeki FPS değerleri, Galaxy S7’den daha düşük. İki cihazın da aynı işlemci ve GPU’yu içerdiği, aynı miktarda RAM taşıdığı görülüyor. Yani aradaki FPS farkı büyük ihtimalle yazılımsal sıkıntılardan kaynaklanıyor.

İstatistikleri kıyasladığımızda, Galaxy S7’nin oyun performansının HTC 10’dan daha yüksek olabileceği görünüyor. Yine de cihazın piyasaya sürülen versiyonunu görmeden karar vermemek gerekli.

HTC 10 mu LG G5 mi?

htc-10-vs-lg-g5-gfxbench

Tayvanlı yeni nesil akıllı telefonun GFXBench skorları, LG G5’in de gerisinde. Eğer ürünün piyasaya sürülen versiyonu da bu kadar düşük performans sergilerse, oyuncular LG G5 veya Galaxy S7’ye yönelmek zorunda kalacaklar.

Akıllı telefon performansı, sanal gerçeklik tabanlı mobil oyun deneyimi için hayati önem taşıyor

Akıllı telefon performansı, mobil sanal gerçeklik gözlüklerinin çıkışıyla önem kazandı. Mobil cihazları önemseyen herkes yakında bu gözlüklerle uyumlu oyunların ve uygulamaların peşinden koşacak. Qualcomm Snapdragon sanal gerçeklik yazılım geliştirme kiti, HTC 10 gibi Snapdragon 820 işlemcili akıllı telefonların performansından olabildiğince fazla yararlanan içerikler oluşturulmasını sağlayacak.

Qualcomm Snapdragon SDK VR

Sarmalayıcı deneyimi en gerçekçi haliyle yaşamak istiyorsanız, uygulamalarda FPS düşmesi yaşatmayan cihazları tercih etmeniz gerekiyor. HTC 10 şu anki haliyle mobil sanal gerçeklik uygulamalarında sıkıntı yaratabilir.  Ürünün son halinde işlerin değişeceğini ve performansın artacağını düşünüyoruz. Yine de an itibarıyla ihtiyatlı olmanızda yarar var.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.