Android Q Apple’ın 3D Touch’ına benzer bir özellikle gelebilir

Yeni nesil Apple mobil cihazlarda karşımıza çıkan 3D Touch teknolojisine benzer bir özellik Android Q kullanıcılarına sunulacak.

Apple, iPhone 6S ile birlikte 3D Touch teknolojisini tanıttığında takvimler 2015 yılını gösteriyordu. İlk tanıtıldığında çok çeşitli yorumlar alan 3D Touch teknolojisi kimileri için gerekli ve kullanışlı, kimileri için ise gereksiz bir teknolojiydi. Sizler bu teknolojiyi aktif olarak kullanıyor musunuz bilemiyoruz ama, teknoloji gündemindeki son haberler bu yapının benzerinin Android Q cihazlara geleceği yönünde. 9to5Google tarafından paylaşılan habere göre, Android’in MotionEvent dokümantasyonunun içerisinde “derin basma” kavramı olduğu belirtildi.

Android cihazlara farklı bir dokunma deneyimi geliyor

Android Q Apple'ın 3D Touch'ına benzer bir özellikle gelebilir

3D Touch teknolojisinin ana mantığı hafif basış için ayrı, güçlü bastırma için ayrı fonksiyonların devreye alınabilmesiydi. Aslında günümüzün modern Android cihazlarının birçoğunda bu özelliğe benzer bir yazılımsal teknoloji mevcut. Ancak bu yazılımsal teknoloji, Apple cihazlardaki 3D Touch teknolojisinin tam karşılığı değil. Görünen o ki Google, yeni Android Q yazılımıyla kullanıcılarına daha etkin bir “derin basma” deneyimi yaşatmayı planlıyor.

Önümüzdeki ay yani Mayıs 2019‘da Google I/O etkinliği gerçekleştirilecek ve bu etkinlikte hem Android Q hem de Google’ın yeni hizmetleri duyurulacak. Bakalım bahsi geçen bu teknolojiyi de Google I/0 2019’da görebilecek miyiz.