Samsung son 2 yılın en düşük kâr rakamlarını gördü

2019’un ilk çeyreği Samsung için kabus gibi geçti. Firma son 2 yılın en düşük çeyrek bazında kâr rakamlarını açıkladı.

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, uzun yıllardır yüksek kâr rakamlarıyla parlak çeyrek sonuçları paylaşırdı. Ancak görünen o ki Çinli devlerin mobil cihazlar alemine dalmasıyla birlikte firma artık o eski günleri arar hale geldi. Bu kâr düşüşünde bellek yongalarının ve panel satışlarının düşüşünün de büyük rolü olduğu belirtildi.

Samsung firması 2019 ilk çeyrek işletme kârının bir yıl öncesine göre %60 düştüğünü duyurdu. Bu değer, 2016 yılının sonlarından bu yana en düşük çeyrek dönem kârını temsil ediyor.

Samsung’un ana kazanç kaynağı yarı iletken işi

Samsung’un ana kâr etmeni yarı iletken işi olarak görülüyor. Kendi akıllı telefonları, Apple cihazlar ve Amazon gibi bulut şirketleri için sunucu yongaları sağlayan Samsung ana gelirini buradan elde ediyor. Firma şu an Apple’ın yeni iPhone’larının piyasaya sürülmesini sabırsızlıkla bekliyor. Çünkü yeni iPhone’ların Samsung ekranları ve bellek yongalarını kullanacağı açıkça belirtiliyor.

Pili en uzun giden akıllı telefonlar (2019) - S10 Plus

Dünyanın en büyük akıllı telefon ve hafıza yongası üreticisi konumundaki Samsung, Ocak-Mart aylarında 6,2 trilyon won (5,5 milyar dolar) kârda olduğunu duyurdu. Refinitiv SmartEstimate analistlerine göre bu rakamlar 6,8 trilyon won seviyesinde kâr eksiği olduğunu gösteriyor. Bakalım firmanın geliri Galaxy S10 serisinin satışları ve Galaxy Note 10 satışlarının başlamasıyla eski parlak günlerine dönebilecek mi.