Apple Watch’ın kalp atış monitörü hayat kurtardı

Apple Watch’ın kalp atış hızı takipçisi, 17 yaşındaki Paul Houle’un hayatını kurtardı

Akıllı saatler ve diğer giyilebilir teknoloji ürünleri, birçok kullanıcının gözünde pahalı birer oyuncaktan ibaret. Giyilebilir cihazların tasarım estetiğine kapılıp bir akıllı saat veya spor bilekliği satın alanların çoğu, cihazlarını birkaç ayın sonunda terk ediyorlar. Ne de olsa, sporcular için tasarlanan özelliklerle donatılan bu cihazların herkese hitap etmelerini bekleyemeyiz.

Giyilebilir teknoloji, birçok kişi tarafından gereksiz görülse de, konseptin hedef kitlesi için yaşam kurtarıcı önem arz edebilir. Nitekim, ABD’nin Massachusetts eyaletindeki Tabor Academy’de öğrenim gören Paul Houle Jr., hayatını Apple Watch‘a borçlu.

apple-watch-nabiz-atis-olcumu

Yeni satın aldığı Apple Watch ile sık sık kalp atışını kontrol eden Paul Houle Jr., bir günde iki futbol maçı yapmasının ardından, Apple Watch nabız monitörünün dakikada 145‘te sabitlendiğini görüyor. Durumu okul yetkililerine bildiren genç, hastaneye sevk edilmesinin ardından rabdomiyoliz teşhisiyle tedavi altına alınıyor.

Rabdomiyoliz, kas deformasyonu vakalarında, miyoglobin proteininin kana karışması sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Kalp, karaciğer ve böbreklerin iflas etmesine yol açabilen rabdomiyolizin doku kaybıne veya ölüme sebep verebildiğini de belirtelim. Giyilebilir teknolojiler, bu gibi rahatsızlıkların belirlemesinde oldukça etkili. Dolayısıyla, 17 yaşındaki Houle gibi rabdomiyoliz geçirmeye yatkın yaşam tarzına sahip kişiler, giyilebilir cihazlarla iç içe yaşamaya alışmalılar.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.