Apple bu üniversiteye 862 milyon dolar borçlanabilir

Wisconsin Üniversitesi’nin açtığı patent davası Apple’ın 862 milyon dolar zarara uğramasına neden olabilir

Apple, iOS mobil platformundaki ürünleri sayesinde akla hayale gelmeyecek zenginlikler elde etti. Şirketin hissedarları, son 10 yılda yatırımlarının karşılığını kat kat geri aldılar. Bu denli fazla paranın üç beş patent ihlali yapılmadan gerçekleşmesi zor görünüyor.

Teknoloji dünyası, Apple’ın patentlerini ne denli haşin bir biçimde koruduğunu çok iyi biliyor. Zira, Samsung ve Google gibi şirketler senelerdir Apple’ın açtığı davalarda ter döktüler. Cupertinolu firmanın, başkalarına ait patentler konusunda fazla özen göstermediğini de belirtmeliyiz.

apple-a9-islemci

Apple’ın 2013 ve 2014 model iPhone ve iPad’lerine güç veren mobil işlemcilerinde Wisconsin Üniversitesi‘nin önemli mikroişlemci teknolojilerinin kullanıldığı söyleniyor. Apple A7, A8 ve A8X mobil işlemcilerin verimliliğini artırmada yardımcı olduğu söylenen patentler, ilgili mahkeme tarafından geçerli bulundu. Dolayısıyla, şirketin Wisconsin Alumni Research Foundation‘a (WARF862 milyon dolara kadar ulaşan tazminat ödemesi söz konusu.

Wisconsin Üniversitesi ve Apple arasındaki patent savaşının 2013 ve 2014 yılı için üretilen A7, A8 ve A8X işlemcilerle sınırlı kalmayacağını da belirtelim. Üniversite’nin yeni başvurusu sonrasında iPhone 6s, 6s Plus ve iPad Pro’da kullanılan A9 ve A9X işlemciler de aynı patent yüzünden dava konusu olacaklar. Davalar WARF’ın lehine sonuçlanırsa, 862 milyon dolara varan tazminatın yanı sıra yeni nesil iPhone’ların satışlarının durdurulması kararı çıkabilir.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.