DxOMark’a göre iPhone 6s kamerası bazı Android’lerin gerisinde

Apple iPhone 6s kamerası, DxOMark testlerinde üst düzey Android’lerin gerisinde kalıyor

Akıllı telefon kullanıcılarının büyük bölümü iyi fotoğraf çeken cihazlar peşinde. Üst düzey modellerin neredeyse tümü, sektördeki en kameraları taşıdıkları iddiasıyla tanıtılıyorlar. Bu durumun istatistiksel yönden mümkün olmadığı ortada. Üretilen cihazların vaat edilen fotoğraf ve video kalitesine ne denli yaklaştıklarını tespit etmek, DxOMark gibi profesyonel şirketlere düşüyor.

Apple‘ın 2015 model akıllı telefonları iPhone 6s ve 6s Plus da, yenilenen iSight kameralarıyla dikkat toplamıştı. 12 megapiksel çözünürlüğe terfi eden iPhone 6s kamerası, deep trench isolation teknolojisi, faz algılamalı otomatik odaklama sistemi ve 4K video çekimi gibi özellikleriyle öne çıkıyordu.

DxOMark yetkililerine göre iPhone 6s, içerdiği yeniliklere rağmen sektördeki kamera rekabetine ayak uydurmakta zorlanıyor. Cihaz, 82 puanla iPhone 6 ve 6 Plus ile aynı test skorunu elde ediyor. Önceki iPhone nesilleri karşısında büyük başarı yakalayan cihaz, en yeni Android’lere kıyasla birazcık zayıf kalıyor.

iphone-6s-kamerasi-dxomark-ortalamasi

Cihazın düşük ışık koşullarında fazla sinyal gürültüsü oluşturduğu söyleniyor. İç mekan çekimlerinde de rakipleri kadar başarı yakalamakta zorlanan 2015 model Apple akıllı telefon, açık alanlarda sarı tonları abartmasıyla eleştiriliyor.

DxOMark veritabanında iPhone 6s’ten daha iyi not alan cihazların tümü Android işletim sistemi taşıyor. Bu modelleri de aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

  • Sony Xperia Z5,
  • Samsung Galaxy S6 edge,
  • Nexus 6P,
  • LG G4,
  • Galaxy Note 4,
  • Motorola X Style
  • Xperia Z3+

DxOMark testlerinin yüksek çözünürlüklü sensörlere haddinden fazla yüksek not verdiğini de belirtelim. Bu yüzden, Nikon’un Full Frame DSLR’ları aynı testlerde pek çok orta format fotoğraf makinesini geçiyor. Dolayısıyla, testleri dert etmeden yaratıcı kompozisyonlar peşinde koşmanızı ve eğlenmenizi tavsiye ederiz.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.