Aquila 90 dakikadan fazla uçtu, 4 milyar kişiye ücretsiz internet dağıtacak

Facebook Aquila projesi, dünya çapında ücretsiz internet bağlantısı dağıtma hedefine yaklaştı

Teknolojik nimetlerin çoğundan yararlanabilmek için internet bağlantısına ihtiyaç duyuluyor. Modern şehirlerde yaşayan insanlar, internete ve çevrimiçi hizmetlere kolayca erişmeye alışkınlar. Buna karşın dünya nüfusunun %60’ı böyle bölgelerde yaşamıyor. 4 milyardan fazla insan hala internet hizmetinden mahrum. Hatta bunların 1,6 milyarlık bölümü hiçbir iletişim altyapısının bulunmadığı bölgelerde yaşıyor. Facebook, internete giremeyen insan kalmaması için Aquila projesini geliştiriyor.

Facebook, insanlığa ücretsiz internet dağıtmadaki umudunu Aquila isimli dev robot uçağa bağladı. Güneş enerjisiyle çalışan hava aracı, Boeing 747’den daha geniş kanat açıklığına sahip. Buna karşın robot öyle hafif ki elektrik süpürgesiyle (2000-5000 Watt) kıyaslanacak kadar az güçle çalışıyor.

Facebook Aquila, ücretsiz internet dağıtan insansız hava aracı - CihazTV

Aquila’nın en gelişmiş sürümü, ilk defa uçuruldu. Yapılan denemede 30 dakikalık uçuş hedeflenirken, beklentiler aşıldı ve uçak 96 dakika boyunca havada süzüldü.

Şirkete bağlı mühendisler, drone’un 3 ay boyunca havada kalacak kadar dayanıklı olduğunu belirtiyor. İnsansız hava aracı hizmete girdiğinde, 18288 metre yüksekte uçarak 96,5 km çapında daireler çizecek.

Facebook Aquila, ücretsiz internet dağıtan insansız hava aracı - CihazTV

Aquila, bu kadar yüksekten başarıyla internet dağıtmak için milimetre dalga sistemleriyle ve lazer komünikasyon teknolojisiyle donatılacak. Facebook’un küresel hizmet sağlaması için bunun gibi binlerce drone’a ihtiyaç duyuyor. Hizmetin ne zaman yayına gireceği henüz açıklanmadı.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+ ve Instagram‘da takip edin. Güncel videolarımız için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.