SAPPHIRE NITRO+ Radeon RX 480 serisi duyuruldu

SAPPHIRE NITRO+ Radeon RX 480, 4 GB ve 8 GB GDDR5 sürümleri tanıtıldı. - CihazTV

SAPPHIRE NITRO+ Radeon RX 480, yenilikçi özellikler ve titiz tasarım oyun severlerle buluşuyor

SAPPHIRE Technology, SAPPHIRE NITRO+ Radeon RX 480‘in piyasaya çıkışıyla birlikte SAPPHIRE NITRO Oyun Serisinde yeni bir dönem başlatıyor. Polaris’in güçlü temelleri üzerine yenilikçi teknolojiler ve kullanıcıya dönük özellikler getiren SAPPHIRE NITRO+ ile oyun severler yeni nesil grafik çağını yakalayacak.

SAPPHIRE NITRO+ Radeon RX 480 Gaming Serisi, yüksek kaliteli 1440p oyunlar için tasarlandı. 4. nesil Graphics Core Next yonganın yanı sıra geliştirilmiş geometri motoru, daha fazla önbellek ve yerel asenkron shaderlar içeriyor.

SAPPHIRE NITRO+ Radeon RX 480, 4 GB ve 8 GB GDDR5 sürümleri tanıtıldı. - CihazTV

NITRO+ RX 480 8GB versiyonunda bulunan 2304 GCN tabanlı akış işlemcisi 1342 MHz varsayılan hız aşırtma özelliğiyle çalışıyor. Bu modelde 256-bit arayüz üzerinde 2000 MHz hız aşırtma uygulanmış tam 8 GB GDDR5 bellek bulunuyor. NITRO+ RX 480 4GB versiyonu 1306 MHz’lik varsayılan hız aşırtma olanağı sağlarken, 4GB’lık GDDR5 belleğin saat hızı 1750 MHz.

Güçlü özellikler, sanal gerçekliğe özgü mimari optimizasyonlar ve kullanılan AMD LiquidVR teknolojisi daha önceleri sadece daha pahalı kartlarda bulabileceğiniz üstün Sanal Gerçeklik deneyimi yaşatıyor. Seri, Steam VR Performans testinde 6,3’ün üzerinde puan aldı. SAPPHIRE NITRO+ sürümü iki HDMI portuyla çok daha iyi sanal gerçeklik performansı sunuyor. Kullanıcılara bir HD monitör ile en son teknoloji ürünü sanal gerçeklik kulaklıklarını aynı anda kullanma olanağı sağlıyor.

Dual-X soğutma, önceki nesle kıyasla daya başarılı

SAPPHIRE’in ilk özel tasarım Polaris kartının en yenilikçi parçalarından biri fanlar. SAPPHIRE NITRO+ Radeon RX 480’de manşonlu yataklara sahip fanlara göre %85 daha fazla kullanım ömrüne sahip olan 95 mm’lik iki çift bilyalı yataklı fan kullanılan geliştirilmiş Dual-X soğutma sistemi bulunuyor. Fan kanatlarında yapılan geliştirmeler sayesinde bu çözüm, önceki nesil çözüme göre %10’a varan oranda daha sessizdir.

SAPPHIRE NITRO+ Radeon RX 480, 4 GB ve 8 GB GDDR5 sürümleri tanıtıldı. - CihazTV

Fan servisi

SAPPHIRE, kullanıcılara yakında kullanıma sunulacak SAPPHIRE TriXX 3.0 yardımcı programını kullanarak soğutucunun durumunu izlemeye ve sorun çıkması halinde müşteri destek departmanıyla anında iletişime geçmeye olanak sağlayan yeni Fan Kontrolü ile çıtayı yükseltiyor. Belirli bir fan sorununda Fan Servisi hızlı ve kolay bir çözüm sunuyor. Bir fan sorunu tespit edildiğinde kullanıcının kartın tamamını iade etmesi gerekmiyor, bunun yerine SAPPHIRE veya kanal ortakları kullanıcıya doğrudan yeni bir fan gönderiyor.

Bunun ötesinde SAPPHIRE NITRO+ Radeon RX 480 fanlarda Hızlı Bağlantı sistemi kullanılıyor. Yani fanlar sadece bir vidayla sabitlendiğinden kartın muhafazasını veya başka bir parçasını sökmeden fanları çıkarmak, temizlemek ve tekrar takmak çok kolaydır.

Geliştirilmiş Akıllı Fan Kontrolü III sistemi düşük yük durumunda fanları tamamın kapatır ve NITRO CoolTech sayesinde fan performansı karşısında akılcı bir denge sağlamak üzere fanlar tam olarak 52 derece Santigrat sıcaklıkta çalışmaya başlar.

SAPPHIRE NITRO+ Radeon RX 480, 4 GB ve 8 GB GDDR5 sürümleri tanıtıldı. - CihazTV

Işığın güzelliği

Günümüzde performans kadar önemli bir başka özellik de kullanıcı bilgisayarının içindeki donanımın estetik görünümü. Yeni NITRO Glow ile donatılan NITRO+ Radeon RX 480, RGB LED’ler ile güçlendirilmiş göz alıcı bir muhafaza tasarımına sahip. Kullanıcılar SAPPHIRE TriXX 3.0 yardımcı programını kullanarak ya da kartın arkasındaki kırmızı düğmeye basarak LED’lerin rengini kişiselleştirebi lir. Sistemde Fan Hızı Modu, GPU Sıcaklığı Modu veya renkli gökkuşağı modu gibi beş farklı mod bulunuyor. Kullanıcı isterse LED’leri kapatabiliyor.

Güçlü kullanıcı için gereken güç

Hız aşırtma meraklıları için SAPPHIRE, yeni NITRO+ karttan çok daha iyi performans almaya yardımcı olan ekstra özellikler sunuyor. NITRO Boost (İkili Bios) anahtarı daha yüksek performans için hız aşırtma ve güç sınırını artırıyor. SAPPHIRE NITRO+ Radeon RX 480 ayrıca ek güç sağlayan 8 pimli güç soketine de sahip: OC için ideal. Yeni modelde kullanılan SAPPHIRE’in benzersiz Black Diamond Isı Emicileri 4. Nesille birlikte bobin sıcaklıklarını önceki sürüme göre %15 daha azaltıyor.

VR dostu

SAPPHIRE NITRO Gaming Serisi kartlarda VR ile çalışmak üzere özel olarak tasarlanmış İki HDMI portu buunuyor. İki HDMI portu hem HD monitör hem de en son teknoloji ürünü VR kulaklığı aynı anda kullanmanıza olanak sağlıyor.

18Gbps bant genişliğine ve 32 adete kadar ses kanalına sahip olan bu en güncel HDMI 2.0b portlar 2160P gibi 4K 50/60 çözünürlüklerini desteklerken daha eski HDMI özellikleriyle geriye dönük tam uyumluluk sunuyor.

SAPPHIRE NITRO+ Radeon RX 480, 4 GB ve 8 GB GDDR5 sürümleri tanıtıldı. - CihazTV

Polaris’in Yükselişi

FinFET 14 nm litografiyle üretilen ve düşük güç tüketimi özelliğine sahip olan AMD Polaris yonga ile birlikte SAPPHIRE NITRO+ Radeon RX 480 grafik kartı, hız aşırtmaya olanak sağlamaya devam ederken güç verimliliği ve çalışma kültürü açısından yeni bir yüksek standart getiriyor.

Polaris tabanlı yeni kartta çok sayıda ekran motoru iyileştirmesi de sunuluyor. Radeon RX 480, High Dynamic Range (HDR) teknolojisinesahip yeni nesil ekranları destekliyor. HDR teknolojisi görüntülenebilec ek renk çeşitlerini ve kontrast oranlarını artırarak HDR kullanımına hazır oyunları ve filmleri uyumlu bir ekranda daha net, daha renkli ve daha canlı yaşamaya olanak sağlıyor. Yeni Radeon GPU ile birlikte en yeni monitörler için HDMI 2.0b ve DisplayPort 1.4 desteği de geliyor: 240Hz’te 1080p, 240Hz’te 1440p, 120Hz’de 4K ve hatta 190Hz’de ultra geniş 1440p.

Polaris yongada bulunan 4K kayıt için donanım kodlama/kod çözme özelliği 60 FPS hıza kadar H.265 codec kullanarak yüksek kaliteli yayın ve oyun kayıtlarını performansta hemen hiçbir azalma olmadan yeni bir gerçekliğe taşıyor.

SAPPHIRE NITRO+ Radeon RX 480 Temmuz ayından itibaren dünya çapındaki seçkin SAPPHIRE e-satıcılarından ve perakende satıcılardan edinilebilecek.

SAPPHIRE NITRO+ Radeon RX 480 Teknik Özellikler

 • Grafik işlemci: Ellesmere XT
 • Üretim süreci: FinFET 14 nm
 • Bellek: 8 GB GDDR5 256 bit / 4GB GDDR5 256 bit
 • Akış İşlemcileri: 2304
 • Bilgi işlem üniteleri: 36
 • Motor clock hızı: 1342 MHz (8GB) / 1306 MHz (4GB)
 • Bellek clock hızı: 2000 MHz (8GB) /1750 MHz (4GB)
 • Soğutma sistemi: Dual-X, 95 mm’lik iki çift bilyalı rulmanlı fan
 • Çıkışlar: 2x DisplayPort 1.4 kullanımına hazır, 2x HDMI 2.0b
 • Arayüz: PCI-Express 3.0

Ek özellikler

 • Çift Bellenim (UEFI BIOS),
 • NITRO FanSafe ve Fan Sağlık Kontrolü,
 • SAPPHIRE Hızlı Bağlantı,
 • Akıllı Fan Kontrolü III,
 • NITRO CoolTech,
 • NITRO Glow,
 • NITRO Boost

Teknolojiler

DirectX 12, Vulkan 1.0, OpenGL 4.5, OpenCL 2.0, AMD FreeSync, AMD CrossFire XDMA (köprüsüz), AMD Eyefinity, AMD LiquidVR

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+ ve Instagram‘da takip edin. Güncel videolarımız için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

1 YORUM

 1. merhaba, teknik katoloklarına baktım, saatte kaç watt ısı yayıyor göremedim. Bununla ilgili net bilgi verebilirmisin.

Comments are closed.