ARM Huawei ile Çalışmayı Durdurabilir

ARM Huawei ile Çalışmayı Durdurabilir

Huawei telefonların işlemci çekirdeklerini sağlayan ARM firması da Huawei boykotuna katılacak gibi görünüyor. Çinli devi zor günler bekliyor.

Teknoloji gündeminde Huawei ismi zirveden inmek bilmiyor. Son birkaç yılda inanılmaz hızlı bir yükseliş süreci yaşayan Çinli firma, ABD Başkanı Trump’tan yediği darbenin ardından her gün yeni bir kötü haberle karşımıza çıkıyor. Geçtiğimiz günlerde önce Google tarafından Android lisansı iptal edilen, ardından Intel, Qualcomm ve Broadcom firmaları tarafından desteği kesilen Huawei bugün de ARM firmasından darbe yedi. Mobil işlemci çekirdekleri konusunda dünyanın bir numaralı firması olan ARM, BBC’de paylaşılan bir makaleye göre Huawei ile çalışmayı durdurabilir.

İlginizi çekebilir: Google, Huawei’nin Android lisansını geçici olarak geri verdi

Huawei firması akıllı telefonlarının büyük çoğunluğunda kendi üretimi olan Kirin yongasetlerini kullanıyor olsa da, bu yongasetlerinin işlemci tarafında ARM adeta tekel konumunda. Dünyadaki neredeyse tüm akıllı telefonların işlemci çekirdeklerini üreten ARM firması İngiliz temelli fakat Japonlar tarafından satın alınmış bir firma.

ARM Huawei desteğini keserse neler yaşanacak?

Açıkçası bu senaryo Huawei için ABD’deki satış yasağından da, Android lisans iptalinden de, Intel-Qualcomm-Broadcom tarafından duyurulan desteğin çekilmesi haberinden de daha büyük önem taşıyor. Çünkü Huawei yukarıda saydığımız tüm sorunların üstesinden gelebilecek imkanlara sahip ancak ARM firması desteğini çekerse Çinli dev kendi yongasetlerini üretemez duruma gelecek. Huawei’nin akıllı telefon tarafındaki akıbetini belirleyecek olan ARM kararı şimdilik netlik kazanmadı. Konu hakkındaki gelişmeler için Cihaz.TV’yi takipte kalın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here