ASUS Clique R100 incelemesi

ASUS Clique R100 inceleme dosyamızda, Qualcomm AllPlay teknolojili kablosuz müzik oynatıcının özelliklerine değineceğiz

Spotify gibi çevrimiçi müzik hizmetlerinin yaygınlaşmasıyla birlikte, müzik alışverişi yapma biçimimiz geri dönüşü olmayacak bir şekilde değişti. Apple Music, Spotify, 8tracks ve MixRadio gibi akış tabanlı hizmetler, engin müzik dağarcıklarıyla bir  dokunuş ötedeyken kimsenin CD satın alacağını sanmıyoruz.

asus clique r100 incelemesi wifi teknolojili kablosuz muzik oynatici (4)

Akıllı telefonlar, tabletler ve yüksek kaliteli taşınabilir müzik oynatıcılar, kulaklarımızı şenlendirmenin temel araçları haline geldi. Bu cihazlar sayesinde favori sanatçının istediğimiz albümünü her nerede olursak olalım özgürce dinliyoruz. Çevrimiçi hizmetlerin yönlendirdiği yeni müzik çağına kolayca ayak uydurduk ve şimdi eski nesil ev sistemlerini modernize etmenin derdine düştük.

ASUS Clique R100, kablolu hoparlörlere kablosuz müzik aktarmak isyenlere sunulan en güçlü tercihlerden biri. Qualcomm AllPlay akıllı içerik platformundan güç alan ASUS Clique R100, Android ve iOS işletim sistemli cihazlarla Wi-Fi üzerinden iletişim kurarak HD ses kalitesinde kablosuz müzik aktarmayı sağlıyor.

asus clique r100 incelemesi wifi teknolojili kablosuz muzik oynatici (3)

ASUS Clique R100’ün kutu içeriği oldukça sade. Cihazla birlikte gelenler, 5V 1A güç adaptörü, S/PDIF ses adaptörü ve çok dilli kulanım kılavuzundan ibaret.

Tasarım

ASUS Clique R100, sade tasarımıyla göze batmıyor ve bulunduğu ortamda kolayca kendini unutturuyor. Kauçuk ayaklarının üzerine yerleştirildiğinde yalnızca 9 cm x 6 cm ölçütlerinde yer kaplayan cihaz, sadece 1,5 cm kalınlığa sahip.

asus clique r100 incelemesi wifi teknolojili kablosuz muzik oynatici (6)

65 gram ağırlıktaki aygıtın gövdesi plastikten üretilse de oldukça sağlam görünüyor. ASUS Clique R100’ün etrafta koşuşturan çocukların kolayca kıramayacağı cinsten bir cihaz olduğunu söyleyebiliriz.

asus clique r100 incelemesi wifi teknolojili kablosuz muzik oynatici (5)

Cihazın üzerinde bulunan yegane düğme, açma/kapama ve sıfırlama işlemlerini yapmayı sağlıyor.  Arka kısımda yer alan giriş çıkış arayüzü, aygıta enerji sağlayan microUSB bağlantısını ve 3,5mm ses girişini içeriyor.

Donanım ve Özellikler

Akıllı telefon veya tabletle herhangi bir cihaza kablosuz müzik aktardığımızda ses kalitesinden ödün vermek zorunda kalırız. Akıllı cihazların büyük bölümünün müzik gurmelerini tatmin edecek kalitede ses çipleri içermediğini itiraf edelim.

Üst düzey ses çipleri ve yüksek kalitede kulaklık amplifikatörleri içeren cihazlar daha yeni yeni piyasaya çıkmaya başladı. Fakat müziği Bluetooth oynatıcılarla aktardığımızda, zaten pek de ahım şahım olmayan ses kalitesi iyiden iyiye düşebiliyor.

asus clique r100 incelemesi wifi teknolojili kablosuz muzik oynatici (8)

Bluetooth teknolojisi, kısıtlı menzil ve ses kalitesi kayıplarına razı olanlar için ekonomik bir çözüm. ASUS Clique R100, 2,4 GHz ve 5 GHz frekans çift bantlı Wi-Fi bağlantısı içermesinden dolayı, Bluetooth sistemlerde mümkün olmayan ses kalitesine erişiyor.

Cihaz, maksimum 192 KHz / 24-bit kaliteye erişen kayıpsız ses dosyalarını çalmayı başarıyor. MP3, WAV, PCM, AAC, AAC+, ALAC, AIFF ve FLAC dijital ses formatlarını destekleyen cihaz, 106 dB sinyal/gürültü oranında dijitalden analoğa ses dönüştüren yapısıyla müzik tutkunlarını sevindiriyor.

asus clique r100 incelemesi wifi teknolojili kablosuz muzik oynatici (1)

Ön yüzünde Spotify logosu taşıyan cihaz, Qualcomm AllPlay platformunu destekleyen diğer çevrimiçi servislerle de kullanılıyor. AllPlay desteği sunan bazı müzik platformlarını, uygulama bağlantılarıyla birlikte aşağıda sıraladık.

ASUS Clique R100 kurulum rehberi

ASUS’un yüksek kaliteli kablosuz müzik aktarıcısı, Wi-Fi bağlantı listesinde “AllPlay” adıyla görülüyor.

asus clique r100 incelemesi wifi teknolojili kablosuz muzik oynatici (12)

Android ve iOS işletim sistemli cihazları AllPlay ağına bağladığımızda, tarayıcı penceresi otomatik olarak açılıyor ve kurulum ekranına yönlendiriliyor.

asus clique r100 incelemesi wifi teknolojili kablosuz muzik oynatici (13)

Eğer tarayıcı sizi ilgili ekrana yönlendirmezse, AllPlay Jukebox (Android ve iOSuygulamasını yükleyerek kurulum yapmanız gerekecek.

asus clique r100 incelemesi wifi teknolojili kablosuz muzik oynatici (9)

Cihaza vermek istediğimiz ismi seçip, Wi-Fi ağımızın şifresini yazarak kurulumu tamamlıyoruz. Bu aşamadan sonra, Spotify başta olmak üzere, Qualcomm AllPlay platformunu destekleyen tüm uygulamaları kullanabiliriz.

asus clique r100 incelemesi wifi teknolojili kablosuz muzik oynatici (15)

Cihaz.TV Yorumu

ASUS Clique R100, hassas kulağa sahip müzik tutkunları için tasarlanan ve kayıpsız ses formatlarıyla uyumlu ilginç bir ürün. Kaliteden ödün vermeden kablosuz müzik zevki yaşamak isteyenler için geliştirilen cihaz, Wi-Fi a/b/g/n protokollleriyle uyumlu.

Wi-Fi teknolojisi sayesinde, Bluetooth bağlantılı kablosuz oynatıcıların sunamadığı menzile erişmek ve 192 KHz / 24-bit kalitesine kadar kayıpsız ses dosyası oynatmak mümkün. Sahip olduğu yüksek kaliteli dijitalden analoğa dönüştürücü devresiyle 106 dB sinyal/gürültü oranı sergileyen cihaz, ses sisteminizin yeteneklerini zorlamanızı sağlayacak.

Evinizde tek bir ASUS Clique R100 ile idare edebilir veya birden fazlasını bağlayarak geniş bir müzik ağı oluşturabilirsiniz. AllPlay Jukebox uygulaması, Wi-Fi ağına bağlı olan tüm ASUS Clique R100’lerin uzaktan kontrol edilmesini ve her bir cihazdan ayrı müziklerin çalınmasını sağlıyor.

asus-clique-r100-incelemesi-wifi-teknolojili-kablosuz-muzik-oynatici-oduller

ASUS Clique R100 ortalama fiyat: Cihaz henüz Türkiye’de satışa sunulmadı. Bu ürünün Avrupa’daki ortalama fiyatı 90 Euro civarında.

ASUS Clique R100 Teknik Özellikler

  • Platform: Qualcomm AllPlay
  • Kablosuz standardı: 2,4 GHz/5 GHz çift bant Wi-Fi 802.11 a/b/g/n
  • DAC: 106 dB SNR
  • Dijital ses formatları: MP3(CBR:32K~320Kbps, VBR:260kbps), AAC(320kbps), AAC+(16~64kbps), AAC HE v2, ALAC(192k), FLAC(192k), AIFF(192k), WAV(192k)
  • Girişler: microUSB (yalnızca elektrik girişi), 3,5 mm AUX (S/PDIF dönüştürücü)
  • Boyutlar: 90 x 59.5 x 15 mm
  • Ağırlık: 65 gram

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.