ASUS P3B inceleme

Cihaz.TV ofisine konuk olan ASUS P3B inceleme dosyamızda detaylarıyla sizleri bekliyor. Bu LED projektör dahili piliyle 3 saat çalışabiliyor.

Yakın geçmişte kısa ömürlü, düşük çözünürlüklü ve büyük boyutlu olarak bilinen projektörler gelişen teknolojiyle birlikte bambaşka bir boyut kazandı. Artık çok uzun ömürlü, çok kolay taşınabilen, hatta dahili pili ile saatlerce kullanılabilen LED projektörler mevcut. Kısa mesafeden devasa görüntüler yansıtabilen yeni nesil projektörlerin üretiminde ASUS da önemli rol oynuyor. Bu incelememizde ASUS P3B taşınabilir LED projektörün detaylarını sizlere sunacağız.

Kutu içeriği

ASUS P3B, zengin kutu içeriğiyle dikkat çeken bir ürün. Bir projektör cihazına göre oldukça küçük görünen kutunun içerisinde şık bir taşıma çantası, güç adaptörü, uzaktan kumanda, Wi-Fi dongle ve HDMI kablosu bulunuyor. Cihazın taşıma çantası son derece şık görünüyor. Bu çantaya ASUS P3B’nin kendisiyle birlikte tüm aksesuarlarını kolayca yerleştirebiliyorsunuz.

asus-p3b-projektor-kutu-icerigi

Tasarım

ASUS P3B, şık ve kompakt tasarımıyla öne çıkan bir taşınabilir LED projektör. Tasarım dünyasının saygın ödüllerinden biri olan Good Design ödülüne layık görülmüş olan ASUS P3B, piyasadaki en parlak taşınabilir LED projektör unvanına sahip.

asusp3b-tasarim-good-design

Sadece 750 gram ağırlığa sahip olan ASUS P3B, her zaman yanınızda taşıyabileceğiniz kadar küçük ve hafif. Taşıma çantasına konulduğunda bir CD çantasından farksız görünen ürün, boyutundan beklenmeyecek kadar zengin bağlantı imkanları sunuyor.

ASUS P3B’nin giriş-çıkış panelinde micro-USB yuvası, microSD kart okuyucu, USB girişi, VGA (D-SUB) ve HDMI/MHL bağlantı noktası, 3,5mm kulaklık girişi, USB 5V / 1,5A çıkışı, PowerBank tuşu ve güç girişi bulunuyor. İçerisinde 12.000mAh pil bulunan ASUS P3B projektörü mobil cihazlarınızı şarj etmek için kullanabiliyorsunuz. Giriş-çıkış panelinde bulunan PowerBank tuşu ve USB çıkışı bu işlevi sağlamak için yer alıyor.

asusp3b-giriscikis

Üst kısmında toplam 12 tuş bulunan ASUS P3B, uzaktan kumandasını kullanmadığınızda bu panelle kontrol ediliyor. Tuşlara alışmak fazla vakit almıyor. Projektörün tuşları LED aydınlatmalı olduğu için karanlıkta kolayca kullanılabiliyor.

asusp3b-panel

Kutudan çıkan kumanda son derece kompakt ve hafif yapısıyla dikkat çekiyor. Herhangi bir cebe rahatlıkla sığacak kadar küçük yapıdaki uzaktan kumandanın tek eksiği, tuşlarının LED aydınlatmaya sahip olmaması. Zaman içerisinde tuşların konumunu ezberlediğiniz için kullanım sorun olmuyor ancak karanlık ortamlarda bu kumandayı kullanmak biraz zor olabiliyor.

asusp3b-kumanda

ASUS P3B’nin lambasının üzerinde netleme halkası bulunuyor. Bu halkayla projektörü yerleştirdiğiniz konuma en uygun netliği kolayca yakalayabiliyorsunuz. Halkanın dönüş hissi çok yumuşak değil. Bu sayede yakaladığınız netliği kazara kaybetme ihtimaliniz minimum seviyeye inmiş oluyor.

asusp3b-tasarim-3

Projektörün alt kısmında bulunan ayaklık, cihazı iki seviyede yükseltmenize imkan tanıyor. İsterseniz projektörü tripod üzerinde de kullanabiliyorsunuz. ASUS P3B’nin Auto Keystone Correction özelliği, projektörü yükselttiğinizde oluşan geometri bozulmasını ortadan kaldırıyor.

asusp3b-tasarim-4

Tasarım açısndan ASUS P3B her türlü övgüyü hak ediyor. Sadece 750 gram ağırlığa, 13cm x 15cm boyutlara ve zengin giriş-çıkış imkanlarına sahip olan ASUS P3B, Cihaz.TV Başarılı Tasarım ödülümüzü fazlasıyla hak ediyor.

Donanım / Performans – Kullanım Tecrübesi

ASUS P3B, 0,45″ boyutlu DLP dijital mikro aynaya sahip bir LED projektör. R/G/B LED ışık kaynağıyla parlak görüntüleri yüksek renk doğruluyla sunan projektör, 1280×800 piksel doğal çözünürlüğe, 800 lümen parlaklığa, 100.000:1 kontrast oranına, %100 NTSC renk doygunluğuna, 16,7 milyon renge ve tam 30.000 saat ışık kaynağı ömrüne sahip.

asusp3b-lamba

Yapı itibarıyla son derece uzun ömürlü bir projektör olan ASUS P3B, 3,5 yıl boyunca “kesintisiz” kullanıma imkan tanıyor. Projektörlerin tüm gün açık kalmadığını göz önünde bulundurduğumuzda, bu süre kullanıcının kullanım yoğunluğuna göre yıllarca uzayabiliyor. Projeksiyon teknolojilerinde artık ampül derdinin kalmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. ASUS P3B, size lamba değiştirme ihtiyacı hissettirmeyecek.

asusp3b-goruntu-kalitesi

800 lümen parlaklığıyla boyundan beklenmeyecek kadar parlak ve net görüntüler yansıtan ASUS P3B, hem iş kullanımında hem de eğlence kullanımında başarılı bir iş çıkarıyor. ASUS P3B’yi öğle ışığında kullanmanız tabii ki pek mümkün değil ama perdeleri çekip ortamı biraz kararttığınızda ışıl ışıl görüntülerle karşılaşıyorsunuz.

asusp3b-kontrol-paneli

0,43~3,44 metre aralığında projeksiyon mesafesi sunan ASUS P3B, 25~200 inç arasında değişen boyutta görüntü yansıtabiliyor. Cihaz sadece 1 metre mesafeden 58 inç (147cm) projeksiyon gerçekleştiriyor. Yansıtma boyutu 2 metre mesafede 120 inç (304cm), cihazın maksimum menzili olan 3,4 metrede ise tam 200 inç (508cm) seviyesine ulaşıyor. ASUS P3B, duvarınızı bir sinema salonuna çevirebilecek kadar güçlü bir projektör olmasına rağmen sadece 750 gramlık ağırlığı ve 13x15cm boyutlarıyla şaşırtıyor.

ASUS P3B’de ASUS SonicMaster ses teknolojisi dikkat çekiyor. Projektör, HDMI bağlantısıyla kullanıldığında dışarı ses verebiliyor. ASUS P3B, boyutuna göre şaşırtıcı bir ses kalitesi sunuyor.

asus-sonicmaster-p3b

ASUS P3B, içerisinde 12.000mAh dahili pil barındırıyor. Cihaz bu pil sayesinde 3 saate kadar kablosuz projeksiyon gerçekleştirebiliyor. ASUS P3B’deki pil aynı zamanda bir PowerBank olarak da kullanılabiliyor. Projektörün arka kısmında bulunan USB çıkışını kullanarak mobil cihazlarınızı şarj edebiliyorsunuz.

asusp3b-split-screen copy

ASUS P3B aynı zamanda kablosuz projeksiyon gerçekleştirebilen bir projektör. ASUS Wi-Fi Projection App adlı uygulama aracılığıyla iOS ve Android cihazınızı kullanarak kablosuz görüntü aktarımı gerçekleştirebiliyorsunuz. ASUS P3B’de bulunan Split Screen Control teknolojisi sayesinde kullanıcılar ekranı ikiye ya da dörde bölerek kullanabiliyor. Bu teknoloji özellikle iş hayatında sunum yapanlar için büyük kolaylık sağlıyor.

Cihaz.TV Yorumu

Sonuç olarak ASUS P3B, taşınabilir LED projektör arayanlar için en iyi seçeneklerden biri. Boyutundan beklenmeyecek kadar parlak ve net görüntüler yansıtması, zengin bağlantı imkanları, 3 saate kadar pille kullanım olanağı ve 30.000 saate kadar kesintisiz projeksiyon gerçekleştirebilen uzun ömürlü LED ışık kaynağı ASUS P3B’yi öne çıkarıyor. Bu projektör, gerek iş ortamında, gerekse eğlence amaçlı kullanımda keyfe keyif katıyor.

asusp3b-oduller-cihaztv

ASUS P3B fiyatı: Şimdilik belli değil (Güncellenecek)

ASUS P3B Teknik Özellikleri

Görüntü teknolojisi: 0,45″ DLP
Işık kaynağı: R/G/B LED
Işık kaynağı ömrü: 30.000 saat
Doğal çözünürlük: 1280×800 piksel
Işık çıkışı: 800 lümen
Kontrast oranı: 100000:1
Renk doygunluğu: %100 (NTSC)
Renk miktarı: 16,7M
Projeksiyon mesafesi: 0,43~3,44 metre
Projeksiyon boyutu: 25 ~ 200 inç
Auto Keystone: Var
Kablosuz Projeksiyon: Var
Dahili hoparlör: ASUS SonicMaster 2W x 1
Dahili pil: 12.000mAh (PowerBank olarak kullanılabiliyor)
Giriş-Çıkış: HDMI/MHL, 3,5mm kulaklık jakı, USB girişi, USB çıkışı, VGA (D-SUB), microSD, micro USB
Boyutlar ve Ağırlık: 153.5x 43 x 131.2mm – 750 gram
Desteklenen medya formatları:
Video:
AVI, MKV, MOV, MP4, MPG, MPEG, WMV
Ses: AAC, MP1, MP2, MP3, WAV, WMA
Görsel: JPEG, BMP, JPG
Doküman: Adobe PDF, Microsoft PowerPoint, Microsoft Excel, Microsoft Word, Düz Metin

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.