Çalıntı kredi kartı ve kimlik bilgileri altın değerinde

Çalıntı kredi kartı, banka hesabı ve kimlik numarası gibi bilgilerin internette ne kadar fiyat taşıdığını biliyor musunuz?

Günümüz dünyası, teknolojik gelişmelerin ekseninde dönüyor. İnternet platformlarının ülke sınırlarını hiçe sayma noktasına geldiği şu çağda, “sanal” ortamdaki varlığımız kadar “gerçek” sayılıyoruz. En geniş kitleye hitap edebilmek adına, düşüncelerimizi dijital ortamda sunmak zorundayız. En basit dijital ortam bile bizden türlü türlü kişisel bilgiler talep ediyor.

İnternetteki varlığımızı güçlendirebilmek için kişisel verilerimizi hiç görmeyeceğimiz sunucularda depolamak zorundayız. Bu ortam ne kadar medeni ve güvenilir görünse de her köşede ayrı bir tehlike barındırıyor. Kredi kartı hırsızlıkları, alışveriş dolandırıcılıkları ve sahibinden habersizce yürütülen kimlik bilgileri bazı uyanıkları zengin ediyor.

Kimlik hırsızları, banka ve kredi kartı ticareti üzerinden öyle paralar kazanıyor ki aklınız hayaliniz durur. Sahte bir alışveriş sitesiyle bir defada binlerce kişinin hesap bilgisini ele geçiren dolandırıcılar, kullanıcının ismini ve doğum tarihini bile onlarca dolardan satıyor.

Doğum tarihiniz bile onlarca dolara satılıyor

McAfee’nin araştırma sonuçlarına göre, ABD, Avustralya, Avrupa Birliği ve İngiltere vatandaşlarının banka bilgileri, Dark Web’de 45 dolara varan fiyatla alıcı buluyor. Avrupa Birliği ülkelerinde yaşayanlara ait kredi kartları en değerliler arasında görülüyor.

kredi-karti-bilgileriniz-internet-hirsizlarinin-gozunde-ne-kadar-degerli-2

POS bilgileriniz, hesap numaranızdan kat kat daha değerli

Kredi kartı numaranız, banka şubesi kodunuz ve doğum tarihiniz, dolandırıcıların en düşük gelir kaynağı. Her gün binlerce kişinin hesabını ele geçiren sahtekarlar, kredi kartınızın manyetik alanlarındaki veriyi ele geçirdiklerinde daha da fazla kazanıyorlar.

kredi-karti-bilgileriniz-internet-hirsizlarinin-gozunde-ne-kadar-degerli-3

Kredi kartınız, sahte POS veya hack’lenmiş POS makinelerine kurban giderse, dolandırıcıların cebine 190 dolar kazandırabilirsiniz.

PayPal bakiyeniz ne kadar fazlaysa, hırsızların gözünde o kadar iyi

PayPal hesabınız da en az banka bilgileriniz kadar kıymetli. Online ödeme hizmetlerinde saklanan bakiye, hacker’ların gözünde bulunmaz nimet. Bu paralar dolandırıcıların eline geçtiğinde, POS bilgilerinizden bile fazla para ediyor.

kredi-karti-bilgileriniz-internet-hirsizlarinin-gozunde-ne-kadar-degerli-4

Bakiyesinde 400 – 1000 dolar arası para bulunan bir PayPal hesabı, Dark Net’te 50 dolara kadar satılıyor. 5000 – 8000 dolar bakiye biriken hesaplarsa 300 dolara kadar alıcı buluyor.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.