ASUS’tan 280 Hz Tazeleme Hızında Çalışabilen Monitör: TUF Gaming VG279QM

Monitörlerin tazeleme hızları sınırları zorlayacak seviyede yükseliyor. ASUS’un yeni monitörü TUF Gaming VG279QM tam 280 Hz tazeleme hızında çalışabiliyor.

Oyun monitörlerinin en önemli özelliklerinden biri tazeleme hızının yüksek olmasıdır. Tazeleme hızı ne kadar yüksekse görüntü akıcılığı o kadar fazla, yüksek FPS değerlerindeki görüntü yırtılmaları ise o kadar az olur. Profesyonel oyuncuların düşük tepki süresi beklentileri de bu tazeleme hızına bağlıdır. AnandTech tarafından paylaşılan habere göre ASUS öyle bir monitörü piyasaya sürdü ki, beklentisi en üst seviyedeki oyuncular bile bu monitöre hayran kalacak gibi görünüyor. TUF Gaming VG279QM adıyla Çin’de piyasaya sürülen bu monitör hız aşırtmayla tam 280 Hz tazeleme hızıyla çalışabiliyor.

İlginizi çekebilir: 500 – 800 TL arası en iyi oyun monitörleri

280 FPS hızındaki görüntüleri bile hiçbir görüntü yırtılması olmadan çalıştırabilecek güce sahip olan bu üst düzey oyuncu monitörü IPS teknolojisini kullanıyor. AU Optronics tarafından geliştirilmiş olan 8-bit panel 27 inç boyuta sahip.

Standart kullanım ayarlarında 240 Hz tazeleme hızına ulaşabilen bu monitör, overclock yani hız aşırtma yapıldığında 280 Hz‘e kadar çıkabiliyor. 400 nit parlaklığa, 1000:1 statik kontrast oranına, 178/178 derece görüş açılarına ve 1 ms tepki süresine sahip olan monitör performans arayanların bulabileceği en güçlü seçeneklerden biri konumunda.

Gelelim bu monitörün en can alıcı noktasına, fiyatına. Çin’de 3699 Çin Yuanı fiyat etiketiyle raflarda yerini alan bu oyuncu monitörü vergisiz bir hesaplamayla 3150 TL civarına denk geliyor. Türkiye’deki vergileri, satıcının kar marjını ve benzeri eklemeleri yaptığımızda bu fiyatın neredeyse iki kat artacağını tahmin etmek zor değil. Bakalım ASUS TUF Gaming VG279QM modelini Türkiye’de piyasada görebilecek miyiz.