ASUS ZenFone 3, parmak iziyle güvenlik sağlayacak

ASUS ZenFone 3’ün teknik özellikleri içinde, son zamanların en popüler biyometrik güvenlik önlemini görebiliriz

Bilgi teknolojileri, iletişim, elektronik ve mikroçip alanlarında yayın yapan Tayvanlı DIGITIMES’ta yazılanlara göre, parmak izi tarayıcılı ilk ZenFone modeliyle 2016 yılında tanışacağız. Tayvan’ın ünlü tedarik zincirlerinden alınan bilgilere bakılırsa, ASUS ZenFone 3‘ün parmak izi algılayıcısı için iki büyük üretici ile görüşülüyor.

Tayvanlı Elan Microelectronics ve Çinli Goodix’in ASUS ZenFone 3’ün parmak izi sensörünü tedarik etmek için yarışacağı söyleniyor. Bu sensör, Intel veya Qualcomm marka mobil işlemcilerden güç alacak. Parmak iziyle güvenlik sağlayan cihazlar, dünya genelindeki satışların %30’unu oluşturuyor. Önümüzdeki yıllarda bu değerin %50’ye çıkması bekleniyor. Dolayısıyla ASUS bu teknolojiye yönelerek rekabette üstünlük sağlamayı hedefleyecek.

ASUS ZenFone 3, ZenFone 2'de görmediğimiz bir özelliği içerecek.

Akıllı telefonlar için tasarlanan parmak izi okuyucular, piyasaya çıktıkları ilk dönemde yüksek maliyetleri dolayısıyla yalnızca üst düzey cihazlarda kullanılmışlardı. Gelişen üretim teknolojileri, maliyetlerin düşmesini sağladı ve 2016 yılında çip başına yalnızca 5 dolar fiyat talep edileceği ön görülüyor. Belirtilenlere bakılırsa, ASUS ZenFone 3 gibi üst düzey cihazların yanı sıra orta sınıf Android’lerde bile bu teknolojiyi görme fırsatı bulacağız.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.