Yurt Dışından Getirilen Elektronik Cihazlara Ek Bandrol Vergisi Geliyor

Yurt dışından elektronik cihaz almayı düşünenlere üzücü haber. Akıllı telefonlar dahil birçok elektronik cihaza ek bandrol vergisi geliyor.

2020 yılı vergilerin yılı olacağını şimdiden belli ediyor. Dün sizlerle paylaştığımız IMEI kayıt ücreti vergi zammının ardından şimdi de bandrol vergisi gündemde. Yurt dışından getirilecek olan neredeyse tüm elektronik cihazlara uygulanacak bu verginin akıllı telefonlarda 20 euro, bilgisayarlarda 10 euro olacağı belirtiliyor. Radyolu vantilatörden bile 1 euro bandrol vergisi alınacağı da verilen bilgiler arasında.

Ek bandrol ücreti 2020 yılı için bir kereye mahsus olacak

Ticaret yapma amacı olmaksızın yurt dışından satın alınan radyolar, video oynatıcılar, set üstü medya kutuları, cep telefonları, tabletler, dizüstü bilgisayarlar, televizyonlar ve daha birçok ürüne “bir kereye mahsus” olarak ek bandrol ücreti uygulanacak.

İlginizi çekebilir: 3000 TL PC Toplama Tavsiyeleri

Televizyonun ek bandrol ücreti ekran boyutuna göre belirlenecek

Philips Momentum 436M6VBPAB 4K HDR monitör incelemesi (Video)

Televizyon tarafında ekran boyutuna göre vergi kesilecek. 51 ekrana kadar olan televizyonlarda bu vergi 10 euro, 52-67 ekran arası 16 euro, 68-85 ekran arası 22 euro, 86-116 ekran arası 34 euro, 117-148 ekran arası 40 euro, 148 ekran üzeri ise 80 euro seviyesinde olacak.

Navigasyon cihazlarından bile bandrol vergisi alınacak

Navigasyon cihazları da bir kereye mahsus ek bandrol vergisinden nasibini alacak. Yurt dışından navigasyon cihazı alanlar 10 euro ek bandrol vergisi ödeyecek. MP3 çalardan 2 euro, radyo veya TV’li ev sinema sisteminden ise 15 euro ek bandrol ücreti alınacak.

Tüm bu ek bandrol ücretlerine TRT bandrolü dahil olmayacak. İnternet’e bağlanabilen tüm cihazlardan ayrıca %8 TRT bandrol vergisi alınmaya devam edilecek. Görünen o ki artık yurt dışından elektronik cihaz almak pek de çekici olmayacak.

2 thoughts on “Yurt Dışından Getirilen Elektronik Cihazlara Ek Bandrol Vergisi Geliyor

  1. türkiyedeki değeri 4500tl olan bir epson marka yazıcıyı malezyadan getirmeyi düşünüyorum.bu yazıcının ağırlığı 10 kg kadar.. gümrük vergisi olarak yaklaşık ne kadar öderim.

Comments are closed.