Bulut odaklı Android telefon: “Nextbit Robin”

Bir akıllı telefon düşünün, odak noktası bulut olsun. Üstelik bu cihaz bilindik bir markadan değil, yeni bir girişimciden gelsin. Karşınızda Nextbit Robin.

“Son birkaç yıldır mobil dünyada hiçbir şey beni etkilemedi.” diyor Nextbit firmasının CEO’su ve kurucu ortağı olan Tom Moss. Akıllı telefon üreticilerinin, özellikle de Android cihaz üreticilerinin donanım ile çok fazla uğraştığını, yazılım geliştirme konusuna yeterince önem vermediğini düşünen Moss, oluşturduğu “Android rüya takımı” ile geliştirdiği yeni akıllı telefonunu duyurdu. “Bulut Öncelikli” olarak nitelendirilen Nextbit Robin adlı akıllı telefon, “Daha Akıllı Akıllı Telefon” sloganıyla Kickstarter ortamında hayata ilk adımını attı. Nextbit Robin, duyurusunun hemen ardından bağış yağmuruna tutuldu. Önünde daha 29 gün bulunan proje, ilk gününde  46 bin $ topladı. Siz bu kelimeleri okuduğunuz esnada Robin, bağış almaya devam ediyor ve yatırım havuzunu dolduruyor.

nextbit-robin

Nextbit Robin için “Bulut Öncelikli” dedik, “Daha Akıllı Akıllı Telefon” dedik ama bir mobil cihaz tabii ki sadece buluttan ve yazılımdan ibaret değil. Bu telefonun donanım özellikleri de son derece doyurucu görünüyor. 5,2 inç 1080p ekrana, USB-C bağlantı yuvasına, Qualcomm Snapdragon 808 yongaseti üzerinde 6 çekirdekli işlemciye, 3GB RAM‘e ve 32GB dahili depolama alanına sahip olan Nextbit Robin, bu özelliklerle akıllara LG G4‘ü getiriyor. Telefonun 32GB dahili depolama alanı, 100GB bulut depolama alanı ile sıkı sıkıya bağlı olduğu için Robin’in depolama alanı sıkıntısı çektirmeyeceği iddia ediliyor. Nextbit Robin’de ayrıca 13MP arka kamera, NFC bağlantısı, ön kısma konumlandırılmış hoparlör ve yanda bulunan parmak izi okuyucu donanımı dikkat çekiyor. Telefon firma tarafından özelleştirilmiş arayüze ve uygulamalara sahip Android Lollipop işletim sistemiyle çalışıyor.

Bulut demek mobil İnternet demek

Nextbit Robin her ne kadar bulut teknolojileriyle çok iddialı bir akıllı telefon olsa da, şöyle bir gerçek var ki bulut imkanlarının verimli kullanılabilmesi için her an her yerde mobil İnternet bağlantısı gerekiyor. Özellikle ülkemizde oldukça çabuk tükenen, tükendiğinde geri yüklemesi kayda değer meblağlara yol açan mobil İnternet’i bu denli aktif kullanmak fazla akıl kârı görünmüyor.

Eğer projenin bulunduğu Kickstarter sayfasına göz atmak istiyorsanız bu bağlantıyı kullanabilirsiniz. Nextbit Robin’e her Kickstarter kullanıcısı istediği kadar bağış yapabiliyor. Eğer telefona ön siparişle sahip olmak istiyorsanız şimdiden 299$ ve üzeri bağış yapmanız gerekiyor. Bakalım bu ilgi çekici akıllı telefon, 30 günlük proje süresi tamamlandığında kaç dolar bağış toplamış olacak.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.