Activision, Candy Crush geliştiricisi King’i satın aldı

Activision, Candy Crush Saga geliştiricisi King’i oyun sektörünün en yüksek tekliflerinden biriyle satın aldı

Akıllı telefonlar ve tabletler, teknoloji tutkunu herkesin vazgeçilmez yoldaşları arasında. İş, öğrenim ve eğlence ayrımı yapmaksızın her alanda imdadımıza yetişen mobil aygıtlar, kullanıcılar kadar oyun geliştiricilerinin de odağında.

Milyarlarca kişinin yanından ayırmadığı akıllı cihazlar, dünyanın en popüler oyunlarının bazılarına ev sahipliği yapıyor. Bunlar arasında, Candy Crush Saga‘yı rahatlıkla örnek gösterebiliriz.

candy-crush-soda-saga

İrlandalı oyun geliştiricisi King‘in web tabanlı oyunu Candy Crush Saga, 2011’de yayına girdi. Yapım, kısa sürede ünlenmesinin ardından mobil platformlara aktarıldı. Candy Crush Saga günümüzde, iOS, Android, Windows Phone, FireOS, Windows 10 ve Tizen işletim sistemli tüm cihazlarla oynanabiliyor.

Candy Crush 5,9 milyar dolar eder mi?

Activision, dünya çapında 1 milyarın üzerinde kişinin indirip oynadığı Candy Crush Saga’nın ve diğer tüm King oyunlarını satın aldı. Mobil oyun geliştiricisi King, 5,9 milyar dolar karşılığında Activision bünyesine katılıyor.

buble-witch-saga

5,9 milyar dolarlık teklifi fazla bulmayın. Aslında King’in ucuza gittiğini bile söyleyebiliriz. Şirket geçtiğimiz yıl, Candy Crush Saga ve Candy Crush Soda Saga‘dan 1,33 milyar dolar gelir elde etmişti. King’in geliştirdiği diğer mobil oyunlar da, yabana atılmayacak kadar fazla para kazandırıyor. Bubble Witch ve Farm Heroes‘un 2014’teki toplam geliri 529 milyon doları buldu.

Blizzard‘ın popüler mobil oyunu Hearthstone‘un yanına eklenen King yapımları, şirketin taşınabilir cihazlardaki hakimiyetini pekiştirecek. Bu satın almanın ardından Activision, oyun dünyasının her alanında söz sahibi olan tek yayımcı haline geldi. PC’de WoW, Diablo ve Starcraft‘ın yayın haklarını elinde tutan Activision, konsolda da Call of Duty, Guitar Hero ve Destiny gibi oyunlarla adından söz ettiriyor.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.