Daha hızlı Wi-Fi bağlantısı nasıl yapılır?

Wi-Fi bağlantınız bir türlü istediğiniz hıza ulaşamıyorsa bu rehber sizler için. Daha hızlı Wi-Fi bağlantısı için 5 altın ipucu karşınızda.

Günümüzde en önemli ihtiyaçlardan biri haline gelen Wi-Fi bağlantısı hızlı olduğunda keyif verirken yavaşladığında kabusa dönüşüyor. Çok çeşitli değişkenlerden etkilenen ve özellikle dijital ortamda vakit geçirmeyi sevenler için büyük stres oluşturabilen Wi-Fi bağlantısını nasıl optimize edeceğinizi bilmiyorsanız bu rehberimiz işinize yarayabilir.

Daha hızlı bir Wi-Fi bağlantısı elde etmek için neler yaptığınızı merak ediyorsanız, işte 5 altın ipucu.

1 – Edinebileceğiniz en hızlı İnternet bağlantısını edinin

Bütçenizi ve konumunuzu göz önünde bulundurarak en hızlı İnternet bağlantısını elde etmeniz çok önemli. Wi-Fi modeminiz ya da router’ınız ne kadar güçlü olursa olsun, kablodan gelen İnternet bağlantısı yavaş veya kalitesizse donanımın yapabileceği hiçbir şey yok.

Özellikle yakınlarınızda Fiber İnternet kullananlar varsa gerekli mercilere danışın ve siz de Fiber İnternet’e geçiş yapmaya bakın. Bunun çok kolay olmadığını biliyoruz ancak gözünüz yine de bu konudaki gelişmelerde olsun. Daha hızlı bir İnternet alabilecek imkana sahipseniz ve herhangi bir taahhütname imzalamadıysanız ilk işiniz bağlantınızı temize çekmek olsun.

2 – Uzun mesafe ve duvarlar Wi-Fi sinyallerini zayıflatır

Wi-Fi bağlantısını dağıtan cihaz neredeyse, ona yakın olmaya çalışın. Eğer modem ya da router kalın beton duvarların arkasında kalıyorsa onu daha açık bir alana yerleştirmeyi düşünün. Wi-Fi sinyalleri ve Wi-Fi dağıtıcı cihazlar ne kadar güçlü olursa olsun, kalın duvarlar ve uzun mesafeler bağlantı hızının en büyük düşmanlarıdır. Ayrıca şunu unutmadan belirtelim, 5GHz Wi-Fi destekli modemler bu hızı ancak belli mesafede sağlayabilir. Uzakta yer alan modeminiz size ancak 2,4GHz bağlantı hızı sunabilir. Bu hız, özellikle online oyunları oynamayı sevenler için yetersiz kalabilir.

3- Menzil genişletici cihazları kullanın

TP-Link RE450 inceleme

Evinizde ya da ofisinizde Wi-Fi bağlantısının süründüğü ölü noktalar varsa menzil genişletici cihazlara yönelin. Modeminiz ne kadar güçlü olursa olsun, geniş bir eve ya da ofise sahipseniz sinyali güçlendirmeniz ya da belli noktalarda yoğunlaştırmanız gerekir. Artık menzil genişletici cihazlar çok uygun fiyatlarla bulunuyor, bu fırsatı değerlendirmek için kararsız kalmanıza gerek yok.

4 – Eski modem/router cihazınızdan kurtulun

Günümüzün teknolojisine ayak uyduramamış bir modem/router kullanıyorsanız, İnternet bağlantınız çok yüksek hızlı da olsa, powerline adaptör de kullansanız, menzil genişletici de kullansanız istediğiniz performansı elde edemezsiniz. İnternet bağlantınızı maestro gibi yönetecek bir modem bulursanız “Ben bugüne kadar ne çekmişim.” diyeceğinize eminiz. Şu sıralar 802.11ac teknolojisini kullanan modem/router’ların hızla yaygınlaştığını görüyoruz. Eğer maddi imkanınız varsa bu teknolojiyi kullanan bir modeme terfi etmeniz yararınıza olacaktır.

5 – Wi-Fi hızı bir türlü artmıyorsa kablodan şaşmayın

Elektrik hattı üzerinden İnternet dağıtımı yapan powerline adaptörler inanılmaz yüksek hızlarda bağlantı taşıyabiliyor. Saniyede 1,2 gigabit seviyesine kadar ulaşabilen powerline adaptörler özellikle büyük evler ve ofisler için muhteşem seçenekler. Üstelik bu çözümlere yöneldiğiniz takdirde etraf Ethernet kablosu çöplüğüne dönmüyor. Gücünü prizden alan ve İnternet trafiğini elektrik hattına aktaran powerline adaptörler, kablolu İnternet’in rakipsiz hızından her noktada faydalanmanızı sağlıyor.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.