DxOMark’ın Yeni Kralı Huawei Mate 30 Pro 5G Oldu

Fransa temelli mobil kamera test sitesi DxOMark yeni sıralamasını paylaştı. Güncel sıralamada mobil kamera arenasının kralı Huawei Mate 30 Pro 5G oldu.

Akıllı telefonlar ilk karşımıza çıktığında mobil uygulamaları kullanmamızı sağlayan mini bilgisayarlardı. İlk akıllı telefonların çoğunda “Olmasa da olur” denebilecek seviyede VGA kameralar bulunuyordu. Zaman içerisinde sosyal medya kavramının popüler hale gelmesi ve özellikle Instagram’ın büyümesiyle birlikte kullanıcılar kamera tarafında yüksek beklentilere sahip olmaya başladı.

İlginizi çekebilir: 4 Kameralı Huawei nova 6 SE Çin’de Ön Siparişe Çıktı

Artık akıllı telefon pazarında işlemci hızı ya da ekran çözünürlüğünden çok kamera hızı ve kamera çözünürlüğü konusunda rekabet olduğunu görüyoruz. Bu amansız kamera rekabetinde hangi mobil cihazın hangi seviyede başarı gösterdiğini merak edenler genellikle DxOMark adlı web sitesine başvururlar. Bu site içerisinde piyasadaki neredeyse tüm popüler akıllı telefonların ana kameraları çeşitli testlere tabi tutularak bir DxOMark puanına layık görülürler. Düzenli olarak güncellenen bu puan tablosunda yeni bir akıllı telefon krallığını ilan etti. Huawei Mate 30 Pro 5G bu listede 123 puanla liderlik tahtına oturmayı başardı.

Zum, stabilizasyon ve otomatik odaklamada neredeyse tam puan aldı

Detaylı notlamada zum, stabilizasyon ve otomatik odaklama alanlarında neredeyse tam puana imza atan Huawei Mate 30 Pro 5G kamera konusunda ne kadar iddialı bir akıllı telefon olduğunu tüm dünyaya göstermiş oldu. Fotoğraf testlerinde 134 puan, video testlerindeyse 102 puana layık görülen Huawei Mate 30 Pro 5G bu listede ortalamada 123 puana imza atan ilk akıllı telefon oldu.

Aslına bakarsanız Huawei firması bu listenin üst sıralarına pek de yabancı değil. Çünkü DxOMark’ın bir önceki kralı zaten Huawei Mate 30 Pro’ydu. İkinci sırada yer alan Xiaomi Mi CC9 Pro Premium, Huawei’nin 5G hamlesiyle birlikte üçüncü sıraya düşmüş oldu. Sitedeki detaylı test verilerine bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.