En çok ve en az radyasyon yayan akıllı telefonlar belirlendi

Akıllı telefonunuzun ne kadar radyasyon yaydığını biliyor musunuz? Eğer bilmiyorsanız bu listelere bir göz atmanızda fayda var.

Akıllı telefonlarımızın sağlığımıza zarar vermediği iddia edilen miktarlarda radyasyon yaydığını hepimiz biliyoruz. Ancak şunu da biliyoruz ki; kablosuz olarak çalışan, baz istasyonlar ve uydular arasında hiç durmadan iletişim kuran akıllı telefonlardan bazıları daha fazla radyasyon yayıyor.

Alman Radyasyondan Korunma Ofisi tarafından paylaşılan bilgilere göre piyasadaki akıllı telefonlar arasındaki en çok ve en az radyasyon yayan modeller belirlendi. Paylaşılan listede SAR değeri en yüksek üç akıllı telefon sırasıyla Xiaomi Mi A1, OnePlus 5T ve Xiaomi Mi Max 3 olarak belirtildi. SAR değeri en düşük olan akıllı telefonların ise sırasıyla Samsung Galaxy Note8, ZTE Axon Elite ve LG G7 olduğu paylaşıldı.

Görsele tıklayarak büyük boyutlu halini görebilirsiniz. Soldaki liste en çok, sağdaki liste en az radyasyon yayan akıllı telefonları gösteriyor.

SAR değerinin düşüklüğü konusunda Samsung’un liderliği dikkat çekiyor

Piyasaya çıkan akıllı telefonların özelliklerini incelerken ve satın alma konusunda karar verirken pek dikkat etmediğimiz SAR değeri, görünen o ki Samsung tarafından epey ciddiye alınan bir faktör. Piyasadaki üst düzey akıllı telefonlar arasında yer alan Samsung Galaxy Note8, en düşük SAR değerini sunarak en az radyasyon yayan akıllı telefon unvanına kavuştu.

Samsung Galaxy Note 8

Statista tarafından paylaşılan 16 telefonluk “En az radyasyon yayan akıllı telefonlar” listesinde tam 8 adet Samsung cihazın olması hemen dikkat çekiyor. Bunun dışında ZTE firmasının da bu listede üç modeli yer alıyor. Her iki listede de hiç Huawei telefon bulunmaması ise ayrıca ilgi çekici.

En çok radyasyon yayan akıllı telefonlar listesinde 4 adet Xiaomi, 4 adet OnePlus ve 2 adet Apple cihazın bulunuyor olduğu hemen göze çarpıyor. Eğer bu verilere göre konuşacak olursak, kendinizi radyasyonun zararlarından korumak istiyorsanız Samsung tarafına daha sıcak bakmanız gerekiyor.

Cihaz.TV‘yi FacebookTwitter ve Instagram‘da takip edin. Güncel videolarımız için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.