Exynos 8870 Samsung mobil işlemci Çinli üreticiler için geliştirildi

Exynos 8870 mobil çipsetin Samsung ürünlerinde kullanılmayacağı ve diğer akıllı telefon üreticilerine pazarlanacağı söyleniyor

Mobil teknoloji markalarının büyük bölümü, işlemci, RAM ve depolama çipleri gibi hassas elektronik bileşenleri bu alanda uzmanlaşan şirketlerden temin ediyor. Akıllı telefon sektöründe kendi kendine yetebilen yalnızca birkaç marka bulunuyor. Çoğu geliştirici Qualcomm ve MediaTek gibi mobil çipset çözümlerine yönelirken, Samsung ve Huawei gibi markalar kendi işlemcilerini tasarlıyor ve üretiyor. Güney Koreli teknoloji geliştiricisi, Galaxy serisi akıllı telefonlarını süsleyen işlemcileri rakip markalara tedarik etmekten geri kalmıyor. Fakat 2016 model Exynos 8870 mobil çipset modeliyle birlikte işler değişebilir.

Meizu'nun 2016 model akıllı telefonunda Exynos 8870 mobil çipset göreceğiz.

Meizu’nun geliştirdiği üst düzey Android modellerinde, Samsung işlemci görmeye alışığız. Şirketin ürettiği cihazlar, bu işlemcilerle AnTuTu rekorlarına imza atıyor. Geçtiğimiz aylarda Çin’de satışa sunulan Meizu Pro 5 de Galaxy S6, S6 edge ve Note 5 gibi cihazlara üst seviye performans kazandıran Exynos 7420 mobil çipsetten güç alıyor.

Samsung Galaxy S7’de kullanılması planlanan Exynos 8890’ın Meizu gibi markalara tedarik edilmeyeceği söyleniyor. Samsung işlemcileri tercih eden Meizu gibi üreticiler, 8890’dan daha düşük güçteki Exynos 8870 ile idare etmek zorunda kalacaklar.

samsung-exynos-8890

Samsung 8870 mobil çipsete dair bilgiler, MyDrivers gibi Çince kaynaklarda dile getirilenlerden ibaret. Bu yonga setinin mimarisi ve performans testleri henüz resmi olarak açıklanmadı. Bununla birlikte, çipsetin performans yönünden 8890’dan fazla geri kalmayacağını tahmin etmek zor değil.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.