Google Glass 2 artırılmış gerçeklik gözlüğü FCC’den geçti

Google Glass 2, ABD’nin iletişim aygtı sertifikalandırma komisyonu FCC’den geçti. ABD için sertifika alan artırılmış gerçeklik gözlüğünün özellikleri ve tasarımı internete sızdı

Giyilebilir teknolojinin en iddialı örneklerinden Google Glass, günlük yaşantımızı dijital olarak zenginleştirmeyi hedefleyen bir projeydi. Google’ın üst düzey sesli komut teknolojisiyle yönetilen gözlük, kullanıcının ihtiyaç duyduğu bilgileri, gözü rahatsız etmeyen ve görüş alanını kısıtlamayan şekilde gösteriyordu. Projenin erken dönem prototipleri, 1500 doları aşan fiyat etiketi yüzünden popülerlik kazanamadı. Bununla birlikte projenin çöpe atılmadığı ve Google Glass 2 konseptiyle 2016 yılında geri döneceği söyleniyor.

google-glass-2-tasarim-teknik-ozellikler

2014 yılında Tony Fadell‘e teslim ederek sil baştan tasarlanan sanal gerçeklik gözlüğü, baştan aşağı değişen tasarımıyla karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. ABD’nin elektronik haberleşme aygıtı denetim komisyonu FCC‘den sertifika alan Google Glass 2’nin ilk etapta yalnızca iş dünyasına hitap edeceği söyleniyor.

Google Glass 2 FCC kayıtları sızdırıldı

İddiaya göre yeni konseptin kurumsal alana hitap eden ilk sürümü Google Glass Enterprise Edition ismiyle anılacak. Intel Atom mobil işlemciden güç alacağı belirtilen cihaz, önceki nesilden daha büyük bir prizma ekrana ve yüksek hızlı 5 GHz Wi-Fi kablosuz internet desteğine sahip olacak. Yeni nesil Google gözlük, tek kulağa takılarak kullanlacak. Grafik arayüzün yer aldığı prizma ekranı içeren bölümün katlandığı ve cihazın tükenmez kalem boyutuna ufalmasını sağladığı görülüyor.

Google Now sesli asistanı kullanma zevkine erişen Android kullanıcıları, Google Glass 2’yi yönetmekte zorlanmayacaklar. Google’ın sesli asistanı, gelişmiş kelime algılama yeteneğiyle dokunmatik ekranın eksikliğini aratmadan pek çok fonksiyonu yerine getirmeyi başarıyor.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.