Galaxy Note 7 araştırması tamamlandı, patlama nedeni açıklandı

Galaxy Note 7 için yürütülen araştırma nihayet sonuçlandı ve duyuruldu. Cihaz, iki farklı hata yüzünden patlamış.

Galaxy Note 7, hatırlarsanız ilk çıktığında beğeni ile karşılanmış ve satışlarının gayet iyi gitmesine karşın patlama olaylarıyla karşı karşıya kalmıştı. Patlama olaylarının ardından Samsung, Note 7 modellerini geri çekmiş ve bu cihazları yenilenmiş Galaxy Note 7 modelleriyle değiştirmişti. Ancak değişim olan modellerin de patlaması, Note 7 defterinin tamamen kapanmasına sebep oldu. Peki, Galaxy Note 7 neden patladı?

İki farklı hata yapılmış

Aylar süren araştırmanın sonuçları gösteriyor ki patlama sebebi iki farklı batarya hatası nedeniyle gerçekleşmiş. Ayrıca patlamanın donanımsal veya yazılımsal bir sorundan kaynaklı olmadığını da belirtelim.

Galaxy Note 7 neden patladı

İlk neden, orijinal Galaxy Note 7‘nin üretimi ile alakalı. Bataryanın çok sıkışık bir alanda yer alması, elektrot kaynaklı kısa devreye ve bu da patlama olaylarının yaşanmasına sebep olmuş. Yeni modellerde bu bataryaların güvenli versiyonlarını kullanan Samsung, bu sefer de başka bir üretim hatası yapmış. Bu üretim hatası da yine kısa devreye ve patlama olaylarına sebep olmuş.

Samsung Mobile Başkanı DJ Koh, müşterilerinden “içten” özür dilediğini söylerken, araştırmanın kablolu ve kablosuz şarj, USB Type-C portu ve hatta Iris tarayıcısını dahi kapsadığını beliritti. Umuyoruz ki bir daha böylesi hatalar yapılmaz ve hem tüketiciler hem de Samsung gibi teknoloji dünyasının önemli şirketleri böyle tatsız olaylar yaşamaz.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+ ve Instagram‘da takip edin. Güncel videolarımız için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here