Galaxy S7, S7 edge ve LG G5 iris tarayıcı içerebilir

Samsung Galaxy S7, S7 edge ve LG G5 modellerinin ortak bir özelliği daha ortaya çıktı

Dünyanın en iddialı Android akıllı telefon markaları, 2016 yılı için geliştirdikleri yeni nesil cihazları Mobil Dünya Kongresi’nde sergilemeye hazırlanıyorlar. 22-25 Şubat tarihlerinde Barselona’da düzenlenecek MWC 2016 etkinliğinde, biyometrik güvenliğe odaklanan sunumlar yapılacağı söyleniyor. İddiaya göre, akıllı telefon üreticileri üst düzey Android ürünlerinde yalnızca parmak izi okuyucuyla yetinmek istemiyor. Belirtilenlere bakılırsa, Samsung Galaxy S7, S7 edge ve LG G5’te 2015 yılında piyasaya çıkan Lumia 950 ve 950 XL’in iris tarayıcı teknolojisini göreceğiz.

Samsung ve LG’nin amiral gemisi cihazlarının iris tarayıcı teknolojisini içereceği iddiası mantıksız bir söylem değil. Nitekim iki şirket de bu alanda faaliyet gösteren şirketlerle iş birliği içinde. Samsung, EyeVerify adlı biyometrik güvenlik şirketine yatırım yapıyor. LG de hemşehrisi olan Iriens adlı kuruluşla ortak çalışmalar yürütüyor.

Samsung Galaxy S7, S7 edge ve LG G5'in ortak bir özelliği daha ortaya çıktı.

Şu ana dek üreticilere sunulan iris tarayıcı çözümleri iki prensip temel alınarak geliştiriliyor. İki sistemde de birer infrared LED’e ve infrared kameraya ihtiyaç duyuluyor. Birinci prensipte, kullanıcının göz bebeğindeki destenler taranıyor. İkinci yöntemdeyse gözün dış yüzeyindeki kılcal damarların dokusundan yararlanılıyor.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.