Galaxy S7, Snapdragon 820 çipsetin modifiyeli sürümünü içerebilir

Galaxy S7’de kullanılması planlanan Qualcomm Snapdragon 820 çipsetlerin Samsung’a özel modifikasyonlar içereceği söyleniyor

Samsung, bu yıldan önce ürettiği üst düzey Android‘lerinde Qualcomm ve Exynos marka işlemciler kullanmıştı. Örneğin, şirketin anavatanındaki cihaz modelleri, 4,5G standardına uygun LTE Advanced chipli Qualcomm işlemciler içerirken, yurdumuzda satılan Samsung akıllı telefon ve tabletlerin büyük çoğunluğu, 4G modemli Exynos yonga kümeleri içermektedir.

2015 yılına ulaştığımızda, Güney Koreli üreticinin yeni model sekiz çekirdekli 64-bit Qualcomm Snapdragon 810 işlemcilerden tümüyle uzak durmayı tercih ettiğine şahit olduk. Snapdragon 810 hakkındaki söylentiler, Qualcomm’un ilk sekiz çekirdekli çipset denemesinin istenilen sonuçları vermekte zorlandığını, bu işlemciyi içeren cihazların aşırı ısındığını ve enerji tasarrufu sağlayamadığını öne sürüyordu.

2016 model akıllı telefonlarda bol bol kullanıldığını göreceğimiz 14 nm‘lik Snapdragon 820 ile birlikte, bu yılki çipset neslinde yaşanan sorunlardan aşıldığı söyleniyor. Galaxy S6, S6 edge, S6 edge+ ve Note 5 modellerinde Exynos 7420 ve 7422 işlemci sürümlerini kullanan Samsung’un bile Snapdragon 820’yi test etmeye ikna olması, yeni işlemcinin daha güvenilir olduğu izlenimi edinmemizi sağladı. Samsung Galaxy S7 için test edilmesi hedeflenen Qualcomm yongalarının referans sürümden daha farklı olacaklarının ön görüldüğünü de belirtelim.

İddialara bakılırsa, Samsung’un gereksinimlerine özel olarak optimize edilen 2016 model Qualcomm yongaları, genel mimari yapıdan ödün vermeden daha yüksek enerji tasarrufu sağlayacak. Samsung’un istekleri doğrultusunda modifiye edilen Snapdragon 820’lerin referans çipsete göre daha az ısınacağı söyleniyor. Bu iyileştirme sayesinde %10 daha yüksek performans elde edilebildiği belirtiliyor.

Akıllı telefon performansının en büyük düşmanı, işlemcilerin oluşturduğu ısının hızlı biçimde uzaklaştırılamamasıdır. Samsung, 3.0 GHz hıza ulaşabilen Kryo CPU çekirdekleri içeren Snapdragon 820’nin sıcaklık üretimini dizginlemeyi başarırsa, şimdiye dek görülmemiş düzeyde hızlı çalışan bir Galay akıllı telefon göreceğiz.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.