512 MB RAM’li Nexus S’e Android 6.0 Marshmallow yüklediler

Google’ın 2012 yılından bu yana gözden çıkardığı Nexus S, Android 6.0’a kavuştu

Akıllı telefon üreticilerinin eskimeye yüz tutan ürün nesillerini ölüme terk ettiklerini sık sık görüyoruz. Tüketicilerin her yıl en yeni model cihazları satın almalarını hedefleyen markalar, ürünlerine verdikleri güncelleme desteğini 1-2 yılın ardından geri çekiyorlar. Google da bu markalar arasında yer alıyor.

google-nexus-s-android-6-0-marshmallow-4

Google ve Samsung ortaklığıyla üretilen Nexus S, 2010 yılının en sevilen akıllı telefonları arasındaydı. 4 inç 480p AMOLED ekranla donatılan cihaz, 512 MB RAM, 16 GB dahili hafıza ve 5 megapiksel arka kamerasıyla kapış kapış satılmıştı. Popülerliğini kısa sürede yitiren akıllı telefon, en son 2012 yılında Android 4.1.2 Jelly Bean sürümüne güncellendi ve sonrasında tamamen unutuldu.

Senelerdir adından söz edilmeyen Nexus S’i yeniden hayata döndürme göreviyse, yazılımcı Dmitry Grinberg‘e düştü. Geçtiğimiz aylarda Nexus 4 ve Nexus 7 için açık kaynaklı Android 6.0 Marshmallow ROM’ları hazırlayan Grinberg, şimdi de Nexus S kullanıcılarını sevindiren Android M derlemesiyle gündemde.

google-nexus-s-android-6-0-marshmallow-3

Google Nexus S’e Android 6.0 yüklemek istiyorsanız, riski tümüyle size ait olmak üzere Dmitry Grinberg’in internet sitesinde paylaştığı ROM‘ları deneyebilirsiniz. ROM yükleme işlemine alışkın değilseniz, Android 4.1.2 ile yola devam etmenizde fayda var.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.